Barolar eylem yaptı

ads ads ads ads
19/04/2021

ads
ads
ads
Barolar eylem yaptı

Barolar Birliği ve mahalli barolar, Lefkoşa'da Mahkemler önünde "Yargı bağımsızlığına sahip çıkıyoruz" eylemi yaptı. Eyleme Yüksek Mahkeme Başkanı ve yargıçlar yanında birçok parti ve örgüt destek verdi. Eylemde "Yargı bağımsızlığının demokrasinin güvencesi olduğu" vurgulandı.

Basın bildirisini Barolar Birliği Başkanı Avukat Hasan Esendağlı okudu. Eyleme Yüksek Mahkeme Başkanı Narin Şefik de destek verdi.

Lefkoşa Kaza Mahkemesi önünde gerçekleştirilen eyleme  birçok siyasi parti ve sivil toplum örgütü de destek belirtti.

6 ÖRGÜTTEN ORTAK AÇIKLAMA: “ANAYASA MAHKEMESİ ÜYELERİ VE BAŞKANI’NIN YANINDAYIZ”

Kuir Kıbrıs Derneği, Sivil Toplum İnisiyatifi, Mülteci Hakları Derneği, Kıbrıslı Türk İnsan Hakları Vakfı, Kıbrıs Türk Barolar Birliği - İnsan Hakları Komitesi ile Üçüncü Toplum Forumu, Lefkoşa Kaza Mahkemesi önündeki eyleme destek belirterek, “Anayasa Mahkemesi üyeleri ve Başkanı’nın yanındayız” dedi.

6 örgüt tarafından yapılan yazılı açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti (TC) yetkililerinin, Anayasa Mahkemesi’nin aldığı bir karara verdikleri tepkilerin artarak büyüdüğü ve laik yapıyı tehdit etmekle kalmayıp, yargının bağımsızlığına açık müdahale şeklinde kendini gösterdiği kaydedildi.

İnsan hakları mücadelesi veren örgütler olarak demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğü ilkelerine sıkı sıkıya bağlı olunduğu vurgulanan açıklamada, “Ülkemizi yönetme kapasitesi ve kararlılığına sahip olduğumuzu beyan ederiz” denildi.

“Hiçbir ülkenin kurumlarımızın ve adalet sistemimizin çalışma şekline ve bağımsızlığına müdahale etme hakkı yoktur. Kıbrıslı Türk toplumu yetkililerine ve örgütlerine hakaret etme veya tehdit savurma hakkı da yoktur” ifadelerine yer verilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Sn. Recep Tayyip Erdoğan’a, Sn. Fuat Oktay’a, Sn. Mevlüt Çavuşoğlu’na bizim ülkemizdeki demokrasi anlayışı gereği kuvvetler ayrılığını uyguladığımızı ve yargı bağımsızlığına sonuna kadar inandığımızı belirtmek isteriz. Yargıya yapılacak her türlü tehdit ve gözdağının bu ülkedeki demokratik değerleri ciddi anlamda tehdit ettiğini ve ileride geri dönülmez sıkıntılara yol açacağını belirtiriz.”

Bugün hep birlikte yargının bağımsızlığı için bir araya gelinmesi gerektiği ifade edilen açıklamada, adalet terazisinin siyasi güç oyunlarına feda edilmemesi gerektiği kaydedildi.

“Anayasa Mahkemesi üyeleri ve Başkanı’nın yanındayız” denilen açıklamada, bugün Kıbrıs Türk Barolar Birliği Konseyi, Lefkoşa Mahalli Barosu, Güzelyurt Mahalli Barosu, Girne Mahalli Barosu ve Mağusa Mahalli Barosu’nun çağrısıyla Lefkoşa Kaza Mahkemesi önünde yapılacak eyleme destek belirtildi.

***

 

19/04/2021 09:12
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: baro, eylem, avukat
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.