Barreca: Sıcak hava erken doğuma sebep olabiliyor!

ads
ads
05/12/2019

ads
Barreca: Sıcak hava erken doğuma sebep olabiliyor!

Yeni bir araştırma iklim değişikliği ile yaşanan sıcak havaların erken doğan bebek sayısında artışa neden olabileceğini öne sürüyor. Bu durum yenidoğan sağlığını olumsuz etkileyebilir ve gelecek nesillerde farklı sağlık problemlerine yol açabilir.

ABD'de doğumları ve hava durumunu inceleyen bilim insanları, sıcaklıkların 32°C üzerinde olduğu günlerde erken doğum oranlarının yüzde 5 arttığını belirtiyorlar. Profesör Barreca ve meslektaşları tarafından yürütülen araştırmada, sıcak havaların doğumları hızlandırmasının nedeninin, annedeki oksitosin hormonu seviyelerini arttırması olduğunu öne sürülüyor. Gebenin oksitosin hormonundaki artış, bebeğin doğumunun başlamasını etkiliyor. İklim değişikliğine bağlı sıcaklık artışıyla, gebenin değişen hormon düzeyi, bebeğin yaklaşık 2 hafta önce doğmasına sebep olabilir denilen araştırma, bilimsel bir dergi olan Nature Climate Change dergisinde yayınlandı.

05/12/2019 15:04
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Barreca: Sıcak hava erken doğuma sebep olabiliyor!, haber, kıbrıs,
MANŞETLER

HK SAĞLIK

Corona aşısında yeni gelişme! 4 bin 600 kişi aşılandı, Brezilya’da denenecek

HK SAĞLIK

AstraZeneca, Oxford Üniversitesi ile birlikte geliştirdiği Covid-19 aşısının denemelerinin İngiltere’nin ardından Brezilya’da da devam edeceğini duyurdu. Brezilya’da aşı denemelerini yürüten Federal Sao Paulo Üniversitesi tarafından yapılan açıklamada, aşılanması planlanan 5 bin gönüllüden 4 bin 600'ünün aşılandığı ve hiçbir ciddi sağlık sorunu ile karşılaşılmadığı ifade edildi.

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.