Barselona'da yüksek kiralara 'sosyalist' çözüm!

ads ads ads ads ads
22/06/2024

ads
Barselona'da yüksek kiralara 'sosyalist' çözüm!

İspanya ve Avrupa’nın önde gelen tatil merkezlerinden Barselona’nın belediye başkanı, cuma günü yaptığı açıklamada, artan konut maliyetlerini dizginlemek ve kenti, sakinler için yaşanabilir kılmak için 2028 yılına kadar turistlere daire ve apart kiralamanın yasaklanacağını duyurdu.

 

İspanya’ya bağlı Katalonya bölgesinin başkenti Barselona’nın sosyalist belediye başkanı Jaume Collboni, Kasım 2028 itibariyle Barselona'da bulunan ve ‘kısa süreli kiralama’ için kullanılan 10 bin 101 adet dairenin ruhsatını iptal edeceğini duyurdu.

”ŞEHRİN EN BÜYÜK SORUNUYLA YÜZLEŞİYORUZ”

Collboni, belediyenin düzenlediği bir etkinlikte yaptığı konuşmada "Barselona'nın en büyük sorunu olduğuna inandığımız şeyle yüzleşiyoruz" dedi.

BAKANDAN DESTEK

İspanya'nın sosyalist İskân ve Kentsel Gündem Bakanı Isabel Rodriguez, Barselona'nın kararını desteklediğini açıkladı. Rodriguez, X hesabından yaptığı paylaşımda, "Bu karar, uygun fiyatlı konutlara erişimi sağlamak için gerekli çabayı göstermeyi hedefliyor" dedi.

Barselona'daki ilanların önemli bir kısmını barındıran kiralama platformu AirBnb, Reuters’ın yorum talebine yanıt vermedi.

Barselona'nın turistik apartlar derneği APARTUR, yaptığı açıklamada, "Collboni daha yüksek yoksulluk ve işsizliğe yol açacak bir hata yapıyor" dedi ve yasağın, yasadışı turistik apartlarda artışı tetikleyeceğini öne sürdü.

KİRALIK DAİRELERE NE OLACAK?

Şehrin en popüler bölgelerinde yeni otellerin açılması, 2015-2023 yılları arasında Barselona'yı yöneten sosyalist parti tarafından yasaklanmıştı, ancak Collboni bu kısıtlamayı gevşetebileceğinin sinyallerini verdi.

Barselona'nın oteller birliği cuma günkü duyuru hakkında yorum yapmayı reddetti.

Collboni önlemle ilgili olarak, "Bu 10 bin daire, kent sakinleri tarafından kullanılacak ya da kiralık veya satılık olarak piyasaya sürülecek" dedi.

Avrupa’da yerel yönetimler son on yılda, Kanarya Adaları, Lizbon ve Berlin gibi yerlerde kısa süreli kiralamalara kısıtlamalar getirdi.

22/06/2024 18:36
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS:
MANŞETLER

HK DÜNYA

Avrupa ülkeleri, Gazze'ye saldırılarını sürdüren İsrail'i silahlandırıyor

HK DÜNYA

Avrupa ülkelerinin İsrail'e yaptığı silah ihracatının değeri son 10 yılda milyarlarca avroya ulaşırken, 2014-2022 yıllarında AB ülkelerinden İsrail'e verilen ihracat lisanslarının toplam değeri yaklaşık 6,3 milyar avro oldu AB'nin 2022 yılına ait verilerine göre, Almanya, Fransa, Romanya, Çekya, İtalya ve Hollanda, İsrail'e en çok ihracat yapan üye ülkeler arasında yer alıyor

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.