HABER KIBRIS

Başbakan Erhürman ve Merkez Bankası Başkanı Rifat Günay açıklama yaptı

ads
13/08/2018

ads
Başbakan Erhürman ve Merkez Bankası Başkanı Rifat Günay açıklama yaptı

Başbakan Tufan Erhürman, koalisyon hükümetinin dalgalı döviz kurları karşısında bugün bir dizi ekonomik tedbir alacağını açıkladı.

Başbakan, piyasada talebi azaltmayacak, alım gücünü yükseltecek tedbirlerin hazır olduğunu belirterek, 10-15 kalemlik kanun hükmünde kararname taslağı hazırladıklarını ve bunu meclis ile paylaşacaklarını söyledi.
Erhürman, yükselen döviz karşısında ülkede ekonomik sıkıntı yaşanmaması için bugün alınacak bir dizi kararın kanun hükmünde kararnama ile hayata geçirileceğini açıkladı.

Başbakan Tufan Erhürman, Bakanlar Kurulu toplantısı öncesi bu sabah KKTC Merkez Bankası Başkanı Rifat Günay ile birlikte basın toplantısı gerçekleştirdi.

Başbakan, üzerinde çalışılan tedbirlerin bugün Bakanlar Kurulu’nda netleştirileceğini ve ilgili kesimlerle istişare edilmesinin ardından olağanüstü toplacak Cumhuriyet Meclisi’ne bilgi verildikten sonra kanun hükmünde kararname ile Çarşamba veya Perşembe günü hayata geçirileceğini açıkladı.

15 gündür yürütülen çalışmaların kanun hükümde kararnemeye bağlanması amacıyla bugün Bakanlar Kurulu’nun toplanacağını anımsatan Tufan Erhürman, Cumhuiryet Meclisi Genel Kurulu’nun olağanüstü toplantıya çağrılarak, alınan kararların vekillerin bilgisine getirileceğini belirtti.

Merkez Bankası Müdürü Rifat Günay da, bankacılık sektöründe şu an için bir sıkıntının olmadğını ve olacağını da sanmadığını; likitide sorunu yaşanması halinde ise her türlü desteğin verileceğini açıkladı.

Günay, Merkez Bankası ile KKTC’de faaliyet gösteren bankaların müdürleri ile bugün bir toplantı yapılarak, genel bir durum değerlendirmesi yapılacağını da sözlerine ekledi.

Bu habere tepkiniz:
TAGS: haber, kıbrıs
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.