Başbakan Saner: 2 ay içerisinde 20 yaş üstündeki nüfusu aşılamayı hedefliyoruz

Başbakan Ersan Saner BRT’ ekranlarında yayınlanan bir programa katılarak gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

ads ads ads ads
28/02/2021

ads
ads
Başbakan Saner: 2 ay içerisinde 20 yaş üstündeki nüfusu aşılamayı hedefliyoruz

Başbakan Ersan Saner BRT’ ekranlarında yayınlanan bir programa katılarak gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Başbakan Saner, Koronavirüs aşı kampanyasını değerlendirerek, önümüzdeki 2 ay içerisinde 20 yaş üstündeki nüfusu aşılamayı hedeflediklerini söyledi.

Koronavirüs tedbirleri çerçevesinde alınan önlemlere uymanın yeniden kapanmamak için önemli olduğuna dikkat çeken Saner, her kapanmanın vakaların artışı yanında ekonomiye de büyük bir zarar verdiğini vurguladı.

“10 BİN AŞIYA DAHA İHTİYAÇ VARDIR”

Ekonomiyi ayağa kaldırmak için lokomotif sektörler eğitim ve turizmin faaliyetlerine başlayabilmesi adına yoğun çalışmalar yürüttüklerini de belirten Başbakan Saner, şunları söyledi:

“Aşılama programımızı yaptık ancak bu programa harfiyen uyduğumuz konusunda benim de tereddütlerim var. Burada birinci hedef kitlemiz kronik hastalıkları olan ve 65 yaş üzeri vatandaşlardı. Bugüne kadar ülkemize 80 bin doz Coronavac aşısı geldi ve Avrupa Birliği’nden 7 bin adet aşı geldi. Toplamda bugün bakıldığında elimizde 8 bin doz aşı vardır ikinci dozları tamamlamak için. 10 bin aşıya daha ihtiyaç vardır. Mart ayının sonuna kadar ikinci dozların tamamlanması için. 10 bin aşı daha geldiği takdirde ülkemize 45 bin vatandaşımızın aşılanması tamamlanmış olacak.”

“KAPANMA SÜREÇLERİNDE EKONOMİK OLARAK NE SIKINTILAR YAŞANDIĞINI DA GÖRÜYORUZ”

Başbakan Ersan Saner, salgın nedeniyle ülkede yaşanan kapanmaların esas sebebinin vaka sayısındaki artıştan çok altyapıda yaşanacak sıkıntılardan dolayı olduğunu belirterek, hükümet hangi kararları alırsa alsın, halkın bu kurallara uymamasının ekonomiyi de zora sokan kapanmaları gündeme getirdiğini ifade etti.

Halkın dikkat etmesi gerektiğine dikkat çeken Saner, “Hükümet olarak hangi kararları alırsak alalım, bulaş artmaya devam edecektir. Bulaş artmaya devam ettiği takdirde de kapanma süreçleri yaşayacağız. Kapanma süreçlerinde ekonomik olarak ne sıkıntılar yaşandığını da görüyoruz” dedi.

“MART AYI İÇERİSİNDE DE YAKLAŞIK 10 BİN ÖĞRENCİNİN ÜLKEMİZE GELECEĞİNİ PLANLADIK”

Saner, ülkeye getirilmesi planlanan öğrenciler hakkında da açıklama yaparak şu ifadelere yer verdi: “Çok planlı ve programlı bir şekilde hazırladığımız yüksek öğrenim planlaması sayesinde, bugün itibarı ile 3 bin 500 öğrenci adamıza vasıl olmuş bulunmaktadır. Ortalama günde 160 öğrenci adamıza gelmektedir. Burada ilk beklentimiz 4 bin yeni kayıt olmak üzere yaklaşık 15 bin öğrencinin ülkemize gelmesidir. Mart ayı içerisinde de yaklaşık 10 bin öğrencinin ülkemize geleceğini planladık.”

“1 NİSAN TURİZM SEKTÖRÜNÜN AÇILIŞ TARİHİDİR”

Başbakan Ersan Saner, 1 Nisan tarihinin turizm sektörünün açılış tarihi olduğunun altını çizerek, “Turistler, Mayıs ayında gelmeye başlar. Bizlerin de o günlere yetişebilmek adına elimizden gelen bütün çabayı sektörle birlikte ortaya koyacağımızı da çok net söyleyebilirim” ifadelerini kullandı.

ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA DEĞERLENDİRİLECEK

8 Mart’a kadar kapalı olan ilk ve orta dereceli okulların durumuyla ilgili de konuşan Saner, önümüzdeki hafta bu konunun tekrar değerlendirileceğini söyledi.

Eğitim camiasında çalışanların aşılanmalarının öncelikler arasında olduğunun altını çizen Başbakan, aşı programına dikkat çekti.

Başbakan Saner açıklamasının devamında şu noktalara dikkat çekti:

“Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile yaptığım görüşmelerde “KKTC asla aşısız kalmayacaktır” sözünü ben kendisinden almış bulunmaktayım. Ama dünyada aşıya ulaşmadaki sıkıntıyı göz önünde bulundurursak ve dünyada 130 ülkeye aşının halen gitmediğini düşünürsek, KKTC olarak biz yeterli bulmasak dahi Güneye bakıldığında gerçekten iyi durumdayız. Ama biz bununla da yetinmeyeceğiz. İnşallah önümüzdeki hafta Anavatana yapacağım ziyarette bu aşı konusunda da çok önemli gelişmelerin olabileceğini şimdiden halkımla paylaşmak istedim.”

kibrispostasi

28/02/2021 19:52
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: ersan saner, aşı, koronavirüs
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.