Başbakan Ünal Üstel: ''Halkımızı ucuz etle buluşturacağız''

Başbakan Ünal Üstel, UBP MYK toplantısı sonrası açıklama yaptı

ads ads ads ads
23/05/2024

ads
Başbakan Ünal Üstel: ''Halkımızı ucuz etle buluşturacağız''

Başbakan Ünal Üstel, UBP MYK toplantısı sonrası açıklama yaptı. Üstel, ülkeye ithal et gelmesi konusunda hükümetin kararlı olduğunu, Kurban Bayramı öncesinde TÜK üzerinden ithal etin geleceğini yineledi. Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği, sendikalarla birlikte yaptığı açıklamada hükümete cuma gününe kadar süre tanımış ithal et kararının geri çekilmemesi durumunda pazartesi günü genel grev kararı alınmıştı.

Başbakan Ünal Üstel, pazartesinden beri devam eden eylemlerle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Üstel, "Eylemlerine saygımız sonsuz. Hükümete geldiğimiz ilk günden beri halkımızı rahat ettirmek, üretimi artırmak ve çalışan kesimlerin daha çok çalışmasını sağlamak için söz verdik. İki yıllık hükümet döneminde bu sözleri birer birer yerine getirdik" dedi.

Üstel, et konusunda yaşanan sıkıntılara değinerek, dar gelirli vatandaşların ete ulaşmakta zorluk çektiğini belirtti. Üretici ve kasaplarla halkı etle buluşturmak için çalışmalar yapıldığını ifade eden Üstel, "Protokol imzalamamıza rağmen bu protokolü deldiler. Dar gelirli insanımızın et ile buluşması için hükümet olarak sürekli bir çalışma içerisindeyiz. Kasaplar, üretici ve çiftçilerimizle yaptığımız toplantılarda belli bir noktaya gelmemize rağmen, bazı kesimler bu noktadan ileriye gitmemesi için sıkıntılar yaşattı" dedi.

Bakanlar Kurulu olarak et konusunda çeşitli çalışmalar yaptıklarını söyleyen Üstel, "Biz hükümet olarak insanımızı ucuz etle buluşturmaya karar verdik. Üretime gerekli destekleri veriyoruz. Enflasyondan bir buçuk kat daha fazla vermeye çalıştık. Üreten kesim bizim için önemlidir. Bu dengeleri sağlamak için üreten kesimimize bugüne kadar görülmemiş destekler ve teşvikler verdik, vermeye de devam edeceğiz" diye konuştu.

Halkın et konusunda yaşadığı sıkıntıları aşmak için radikal tedbirler aldıklarını belirten Üstel, kasaplara 800 TL kuzuya destek verdiklerini ve kuzu fiyatının 550 TL’yi geçmemesi gerektiğini söylediklerini belirtti. Üstel, "Halkımız Güney Kıbrıs’a kayınca, ayda 9000 kuzu kesilmesi yerine 4500 kuzuya kadar düştü. Bir takım et bohçacıları türedi ve ne olduğu belirsiz etler ülkemize gelmeye başladı" diyerek, bu durumun önüne geçmek için gerekli adımları atacaklarını ifade etti.

Temmuz ayında kuzu etinde bollaşma yaşanacağı yönünde bir bilgi aldıklarını belirten Başbakan Üstel, "Kurban Bayramı'nda halkımızı et ile buluşturmak için kasaplarla ve hayvancılarla bir görüşme yaptık; ithal et kararı aldık. Kasaplara verdiğimiz teşviki bu yüzden 1100 TL'ye çıkardık, bu teşvikle kesilen kuzu sayısı 11 bin 700'e yükseldi. Bu uygulamayı geçici bir süre zarfı içerisinde yapacağımızı söyledik. Bizim gailemiz halkımızdır, devletimizdir. Ülkemizde yaşayan insanlarımızı et ile buluşturmak görevimizdir" dedi. 

23/05/2024 19:46
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: ünal üstel
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.