HABER KIBRIS

Başbakan'dan "Paket" Açıklaması!

ads
18/02/2013
TAK

Başbakan'dan "Paket" Açıklaması!
ads

Başbakan İrsen Küçük, Türkiye Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Türkiye Bayındırlık Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın da katılımlarıyla Gazimağusa’da düzenlenen KKTC ekonomisi konulu toplantı saat 12.00 sıralarında tamamlandı.

Yaklaşık 2 saat süren ve haber yazılması açısından basına kapalı gerçekleşen toplantıda ilk olarak Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun sunum yaptı.

Daha sonra Ekonomik program heyet başkanları tarafından, KTTO, KITOB, KTSO, GİAD, GİŞAD gibi sivil toplum örgütlerinin başkanları ile Türkiye basınının Ankara temsilcileriyle KKTC basın kuruluşlarının yöneticilerine sunum yapıldı.

Sunumlarda, 2010-2012 Ekonomik Program gerçekleşmeleri ile 2013-2015 Ekonomik Programı hedefleri aktarıldı, sivil toplum örgütleri (STÖ) ve medya temsilcilerinin görüşleri alındı.

Toplantının tamamlanmasının ardından Başbakan İrsen Küçük ile Türkiye Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay basına açıklama yaptılar.

Başbakan İrsen Küçük, 2013-2015 yılları KKTC’de seçim yılları olsa da ekonomik programın aksatılmadan yürütüleceğini vurguladı.

Başbakan Küçük, 2013-2015 yıllarını kapsayan ekonomik programda, yatırımların, özel ve reel sektörün kalkınması için Türkiye Cumhuriyeti katkılarının arttığına işaret etti.

2009 yılındaki protokolün halktan kopuk hazırlandığını, kendisinin programı 7 ay sonra görebildiğini kaydeden Küçük, 2013-2015 ekonomik programının büyük bir şeffaflık içinde hazırlandığını ve Ankara’da imzaların atılmasının ardından KKTC basınına hemen dağıtımının yapıldığını söyledi.

Türkiye Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ise, 2010-2012 yıllarını kapsayan programın ağırlıklı olarak mali disiplini sağlamaya yönelik olduğunu ve başarıyla uygulandığını belirterek, bu yılın başında uygulamaya konulan ikinci programın getireceği refahın daha çok hissedileceğini söyledi.

Bakan Atalay, Türkiye’den getirilecek elektrik enerjisine de değinerek, “Elektrikteki ucuzlama toplumsal refaha direkt yansıyacak” dedi. Atalay, KKTC’de 2012 yılının ikinci yarısını iktidar partisinin kurultayının esir aldığını da ifade etti.

Bu habere tepkiniz:
TAGS: irsen küçük, beşir atalay
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2018 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs. Design: LATIS Internet Media Systems