HABER KIBRIS

Bayram Sohbetimdir: Bir Devrin Örgütlenmeleri Ve Dr. Nalbantoğlu!…

ads
03/09/2017


ads

Eşref Çetinel


Bireysel siyasi mücadelelerden örgütlü mücadelelere çok sancılı geçtikti. Çoğu “eylemsel hareketlerle örgütlenmeler” de Rum tarafında bizden çok önce başlayan  örgütlenme ve eylemlere karşı oluşan inisiyatifi hareketlerdi.

Yine de bu hareketlerin başını çeken liderlerimiz vardı. Tutun ki Rahmetlik Dr. Fazıl Küçük ve arkadaşları… Rahmetlik Rauf Raif Denktaş… Bu iki liderimiz her devrede sahnede oldular, siyasetin başrolünü oynadılar…

Fakat hiçbir siyasi hareket bir iki kişinin “liderliği” ile yürümez… İlle de karşı cephede oluşan bir muhalefeti ve hem iktidarı elinde tutanlarla hem muhalefet yapanlarla “taraflarını” gerektirir… Hani derler ya tango iki kişiyle oynanır diye… Nitekim kitlelere kim daha çok hakimse kimin arkasında daha çok yandaşı varsa “öncü lider” de odur, “örgütü” de önde olur!

Mesela Katak’ın kurucusu Necati Özkan’nın bu ülkede kendine biçilen rol muhalefetti. Doğrusu çok da güzel oynadı. Dr. Küçük’e muhalefet şerhini kullanan yaman liderlerden biri oldu ama her zaman ikinci sınıf kaldı!

Bu ilk örgütlü siyasi mücadele dönemlerini bir parantez içinde belirlemek gerekirse tutun ki 1945’ler sonrasıyla 1960’lar arası diyoruz…

(Buraya kadar gelirken belki açıklamama gerek yoktur ama “ben” köşemdeki bu tip geçmiş olayları ve “toplumsal devinim” dediğim gelişmeleri anlatırken bizzat gözlemlediğim ve ya fiilen veya çok yakınlarında içinde yaşamış olmamı dikkate alırım. Yanlış değerlendirmelerim oluyorsa eğer bunlar da “tarihi” değil, beni bağlar!) Devam ediyorum:

_______________________________________________________________________________

BURHAN NALBANTOĞLU: İnsanları ne kadar tanırsınız? Ooo! “Çoğu zaman “çok iyi tanırım” dediğiniz yakınınızdaki arkadaşınızı, yıllar sonra hakkında yazılan bir kitaptan, onu daha yakından tanıyan birinin hatırlarından anlarsınız ki “o kadar iyi tanımıyor muşsunuz!”

Dr. Burhan Nalbantoğlu böylesi “liderlerden” birisiydi benim için! Kendisini çok iyi tanıdığımı sanıyordum. Ta ki rahmetliyi “Özgül Gürkut ile Damla Soyalp”ın büyük emek verilmiş, “biyografi” alanında “mükemmel” ifadesiyle tanımlanacak ilgili kitabı okuyana kadar. “Yarım Kalmış Bir Yaşam” adlı bu kitap müthiş bir araştırma ve belgelendirmelerin eseri oldu…  (Aylar önce Yarım Kalmış bir Yaşam” adlı bu kitabı okuduktan sonra, “Köşemden” tanıtmayı yorumlamayı çok istedim. Fakat kitap o kadar kapsamlı ki aktarırken atlayacaklarıma yazık edeceğim tedirginliğimde bir türlü yazamadım. Tabi kitap dediğiniz de 528 sayfa! Eğer Kıbrıs Türk halkının ilk örgütlü mücadele yıllarını, TMT’yi, 1960 Kıbrıs Cumhuriyetini ve sonrası yıllarla bu geçen zaman diliminde Dr. Burhan Nalbantoğlu’nu sadece öğrenmek değil, o devri de gerçek tarihi ile öğrenmek isterseniz mutlaka okuyunuz.)

<Tabii hemen vurgulayayım. Neden bu büyük araştırmanın eseri olan kitapta “Ahmet Cemal Gazioğlu”ndan yararlanılmadığını anlamadım! Çünkü boyumu geçen kitaplar yayımlayan Gazioğlu’nun Rahmetlik Nalbantoğlu ile ilgili çok ve tarihi anlatımları vardır kitaplarında.>

________________________________________________________________________

GENÇLİK ÖRGÜTLENMELERİ: Rumlar tarafından sürekli sıcak tutulan Kıbrıs siyasi sorunu, biliniyor ki Osmanlıdan sarkarak İngiliz’e miras kaldıydı! 1931 İsyanı sonrası da   yeniden büyük ateşlerin yakıldığı yıl 1954’lerdi! Rum tarafın büyük aşkı “enosis” peşinde koşarken “zehire panzehir” olsun diye Türk tarafı da “taksim”i icat etmişti… Tabi olay bu kadar basit değildi! Çünkü kan akmazsa ne Enosis gerçekleşirdi ne de taksim! Bu nedenle Rumlar EOKA’yı Türkler de 1958’lerde “TMT”i kurdulardı! “Öyle değil böyledir” kabilinden!

(Ancak hemen vurgulayayım: Bu adada hiçbir devrede Türk halkı kendi örgütlü inisiyatifi ile ne Rum’a karşı saldırı başlattı ne bir kanlı eylem gerçekleştirdi… Zaten bünyesi buna müsait değildi. Tutun ki hep “nefsi müdafaada” kaldı!)

Ki 1951’lerde Rum halkı müthiş bir “gençlik örgütlenmesine” girişti! Çoğu faşist örgütlerdi. Adayı “Enosis” ile Yunanistan’a bağlamak için mücadele ediyorlardı ama Türk halkını görmezden geliyor yok sayıyorlardı! (Bir de demezler mi “bizimkiler,” “birleşik Kıbrıs’ta Rumlarla kardeş kardeş yaşadıktı!” Yaşadıktı da kim ayırdı bizi?)

Rum saflarında Makarios’un kurduğu PEON vardı. (Milli Gençlik Hareketi.) Tam bir faşist kuruluştu. Kapatıldı yerine OHEN kuruldu. Sonra 1960’lara kadar peşi sıra EDMA ardından EOKA! Rum Yönetimini ele geçiren bu EOKA oldu!

Peki Türk tarafında ilk kez örgütlü “gençlik teşkilatı hareketi” ne zaman nasıl başladı?

(Eğer Nalbantoğlu’nun “izcilik merakı” fakat aslında gençleri örgütlemek için oluşturduğu “Mağusa’daki İzcilik örgütü”nü bir yana koyarsak, ilk ve büyük örgütlenme 1960’ların “Gençlik Teşkilatı” olduydu. Tabi öncesi TMT olayını da ayrı yere koyuyorum çünkü bu örgüt herkeslerin değil, yeminli mukavemetçi ve muhariplerin silahlı yer altı örgütüydü.)

_______________________________________________________________________________

KIRILMA NOKTASI: Makarios ve Rum tarafı rüyalarında görseler hayra yormayacakları bir sonuçla; İngiliz adadan çekip giderken onca mücadele ve Enosis hayallerine karşılık 1960 Zürih Londra anlaşmaları çerçevesinde ilk kez Türkiye’den bir Türk alayı adaya geliyor ve Gönyeli’deki kampına yerleşiyordu! Dolayısıyle ne oluyordu? Enosis bir daha “görülemeyecek rüya” olarak çekip gidiyor,  adadaki Türk-Rum halkları arasında üniter sisteme dayalı (ortak ve eşit olmayan bir nevi federasyon oluşuyordu!) Ve bu olanlar Makarios’u sadece kırmıyor, kahrından çatlatıyordu! Türkiye palamarları Kıbrıs adasına bağlamış, demirini atmış, artık bu adada ben de varım demişti… İşte Kıbrıs siyasi sorunun asıl başladığı yıl o 1960 yılıdır…

CELAL HORDAN: Buraya kadar gelmişken KC’nin ilk günlerine damgasını vuran Celal Hordan başkanlığındaki  “Gençlik Teşkilatına” değinmezsem yukarıda yazdıklarım eksik kalacak. Bizzat içinde olduğum bu “teşkilatı,” bir yazıyı ertesi güne sarkıtmayı hiç sevmediğim halde yarın okuyacaksınız…)

ads
Bu habere tepkiniz:
TAGS: Bayram Sohbetimdir: Bir Devrin Örgütlenmeleri Ve Dr. Nalbantoğlu!…, eşref çetinel
MANŞETLER

HK Eşref Çetinel

© 2018 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs. Design: LATIS Internet Media Systems