Bazı insanların Covid-19’a yakalandıklarını gizlemelerinin altında var olan psikolojik nedenler

Uzman Klinik Psikolog Özge Sarıca yazdı.

ads ads ads ads
02/08/2021

ads
ads
ads
Bazı insanların Covid-19’a yakalandıklarını gizlemelerinin altında var olan psikolojik nedenler

Testi pozitif olan ve bunun sonucunu ailesinden, yakın çevresinden günlerce gizleyen veya iyileştikten sonra Covid-19’a yakalandıklarını açıklayan bireyler vardır. Bireylerin bu şekilde sessiz kalmalarının kendince sebepleri vardır. 

1. Duygusal tepki

Pozitif olan bireyler, panikten üzüntüye, öfkeden utanca, şoktan inkara gibi karmaşık hisler yaşayabilir. Yakınındaki bütün insanlar için tedirgin olmaya başlar. Bu noktada Covid’i semptomsuz geçerin insanlar için çok daha güçtür. Bireylerin yaşamış olduğu duygusal tepkiden dolayı gerçeği kabullenmemek ve bu durumla yüzleşmemek daha elverişli gelebilir. Fakat bu noktada en önemli şey ilk olarak kendini ve daha sonra yakın çevresinin sağlığını korumak için bu karmaşık hislerden uzaklaşarak gereken adımları atmasıdır.
 

2. Yargılanma korkusu

Diğer bir faktörde kişideki yargılanma korkusudur. Bu salgının tüm bireyler tarafından ciddiye alınmadığı, sosyal mesafe ve maske takma kurallarının da ciddiye alınmadığı bir çevrede, bir kişi virüse yakalandığı zaman kendi dikkatsizliği yüzünden olduğu ve sadece kendini sorumlu tutmaları gerektiği gibi bir inanç var diyebilirim ..

Bu noktada ne kadar çok kurallara dikkat etseniz de sizin kontrolünüz dışında da risk faktörleri vardır. COVİD-19 sürecinde herkesin bir birinden korkar olduğu bir gerçek. Hepimiz toplum tarafından inceleniyoruz. Maske takıp takmadığımız, hijene dikkat edip etmediğimiz, ailemizi veya yakın çevremizi ziyarete gittiğimizde ne kadar yakın temas da bulunduğumuz gibi bir çok şey. Fakat zihinsel bir önyargı olan adil dünya yanılgılardan sıyrılmamız gerekiyor. Herşeyi doğru yapsak bile farkında olmadan bu hastalığı yaşamış olabiliriz. İnsanları eleştirerek, yargılayarak virüsle ilgili korku, kaygı teorilerine dayanaksız bir şekilde bizlerde katkı sağlıyoruz. Pozitif çıkan insanları yargılamaktan uzak durmalıyız.

3. Utanç duygusu

Pozitif çıktığımız anda kendimizi istenmeyen, korkulan, eleştirilen virüs algısıyla görmeye başlarız. Ani bir şekilde zararlı veya ölüm tehlikesi yayan bireylere dönüşebiliriz. Diğer insanlar tarafından böyle izlenme altına alınmak, bireylerin çıkan test sonucuyla ilgili kendilerini suçlamalarına ve hareketlerinden dolayı utanmalarına sebep olur.

Covid-19 bu noktada insanlarda bir damgalama yarattı. İnsanları ötekileştirmek, damgalamak veya herhangi bir hastalıkla anılması sık sık karşılaştığımız durumdur. Ancak pandeminin uzun bir süreç olmasından ötürü, bu taraz ötekileştirilme hem fiziksel hem de zihinsel sağlığımızda uzun süreli bir iz bırakabilir. Bu da insanlarda kaygıyı, depresyonu ve izole olmayı arttırıyor.

Pozitif çıktığınınız anda, diğer insanlara da bulaştırmış olma ihtimalini düşündüğünüz için çekinmeniz çok normaldir. Ancak etrafınızdaki insanların sağlığını korumak için sonuçlarınızı paylaşmanın çekincenizin önüne geçmesi gerekmektedir. Bireyin test sonucunu gizlemesi, virüsün daha hızlı yayılmasına etki edebilir ve diğerleriyle olan ilişkisine de zarar verebilir.

 

 

4. Maddi problemler

Bir çok kişinin home office çalışabileceği veya hasta olduğu zaman izne çıkabileceği bir iş imkanı yok ve çoğu insan hayatını sürdürebilmek için maaşından vazgeçmez. Birçok birey işten ayrılmak ve ailelerine bakmak gibi etik bir problemle yüzleşmektedir. Bu virüse yakalanırlarsa ne yapacaklarını bilmiyorlar. Pozitif olup bir çok kişinin işinden olduğunu biliyoruz.. Girecekleri karantina sürecinde ise yaşamlarını 1-2 haftalığına askıya alma şansları yok. Bu noktada işverenler, personelinin iyileşmesi için yeteri kadar zamanı tanımaları ve gerektiği takdirde evden çalışma imkanını sunması gerekmektedir. Ek olarak, personel test sonucunu rahatlıkla paylaşabilmesi için işini kaybetme korkusu yaşamayacakları bir ortam hazırlanmalı.

5. Yanlış bilgiler silsilesi

Sosyal medya üzerinde Covid-19 ile ilgili çokça yanlış bilgi mevcuttur. Bu noktada güvenilir kaynaklardan elde edilen bilgiler bireylerin yaşadığı bu bilgi karışıklığını ve virüsle alakalı damgalamanın sonlanmasını sağlayabilir.

Şuan ki yaşadığımız toplumda,Covid-19 bilgisini iyi  ve kötü ayırt etmek zor olsa da unutulmamalıdır ki bu alana kendini adamış uzman kişilerin yapmış olduğu araştırmalar vardır. Bilim, medya gibi yalan yanlış bir yer değil.

Toplum önderlerinin COVİD-19 test sonuçları pozitif çıktığı zaman bunu halkla paylaşmaları ve alınacak önlemlerde fikir birliği sağlanması bizleri ileriye götürebilecek bir adımdır. Çoğu aktör, müzisyen  ve hükümet yaşamış oldukları durumu insanlarla paylaştı. Onların yapmış olduğu bu durum, yaşanılan zorlu süreci normalleştirmek  ve virüsle ilgili damgalamayı, ötekileştirmeyi azaltma yolunda güzel bir adımdır.

Bireylerin Covid-19 hikayelerini ne kadar çok bilirsek, virüse karşı bir o kadar daha hazırlıklı oluruz. Doğru bilgiye ulaşmak ve bilimsel gerçekliğe kulak vermeye ne kadar çok çaba gösterirsek, bizi yargılamaya, ötekileştirmeye veya eleştirmeye götürecek hatalı bilgilerden o kadar arınmış oluruz.

02/08/2021 16:38
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: Covid-19, özge sarıca, sağlık
MANŞETLER

HK SAĞLIK

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.