Belediyeler, yardım, hizmet ve salgın

ads ads ads ads
17/04/2020

ads
ads
ads

Aybike Yektaoğlu Aybike Yektaoğlu


Eksikleri, eksileri ve hataları olsa da şu anda birçok yönde hizmet vermeye çalışan ve bölgedeki halka en hızlı şekilde hizmeti ve yardımı ulaştıran belediyelerdir. İlk günden beri bazı aksilikler veya yanlış çıkışlar olsa dahi, halka hizmette sınır tanımadan devam eden ve bölgesini herşeye rağmen korumaya çalışan belediyeler olmasaydı, halimiz dumandı.

Belediyeler genel olarak topladıkları tahsilatlar ile belediye çalışanlarını ödeyebilmekte ve hizmetlerini sunmaktadırlar. Şu anda dünyada ve adamızda yaşanan salgın dolayısı ile birçok gelir getirici diğer kaynaklardan da mahrum olan belediyeler (Ör. Değirmenlik, Girne, Mağusa ve İskele Hava ve Deniz Limanlarından ayak bastı parası) devletin ilk aldığı karar ile de resmen hüsrana uğramışlar, ama herşeye rağmen hizmet vermeye ve yardıma devam etmişlerdir. Bugün bu olağanüstü durumda kendi özgelirlerini bu dönem içerisinde toplamakta sorun çekmeleri bir yana, bir de başka etkenler ile uğraşmak zorunda kalmaktadırlar.

Halen bir sonraki seçimleri düşünen bazı geri ve düşüncesiz zihniyetler, belediyelerin bu 1 aylık salgın sürecinde bir nevi rayına oturttukları sistemi altüst etmektedirler. Alınan kararlar doğrultusunda yurtdışından gelen ve sağlık sorunu olduğu için ev karantinasına girmesine karar verilen kişilerin önceden belediyelerin bilgisi dahilinde olmaması ve işbirliği içerisinde ele alınmaması, bugün hem bölge halkını hem de toplumu germekten başka bir işe yaramamaktadır. Belediyeler böyle bir durumda merkezi sistemi en çok rahatlatabilecek kamu kuruluşları olmasına rağmen, dışta bırakılmaları kabul edilebilir değildir. Ev karantinasındaki kişileri en hızlı şekilde denetleyecek ve gerekli ihtiyaçların ulaşması için en hızlı şekilde müdahale edebilmesi muhtemel oluşumlardır.

Her birey, bir belediyeye bağlı köyde veya şehirde yaşamaktadır. Buna göre belediyeler bireylere verdikleri hizmetlerinde veya yaptıkları yardımlarda belediye başkanının ve belediye meclis üyelerinin seçildikleri oy oranına göre değil %100 hizmet vermek zorundadırlar ve bunu da yaptıkları da aşikardır. Şimdiye kadar belediyeler ile ilgili bu dönemde yapılan bölgeci yanlış çıkışlar harici, beledi sınırları içerisinde yaşayan halktan şikayet gelmemiştir. Çöplerin toplanmaması bile, yavaş yavaş sıcak havaların gelmesi ile birlikte başka hastalıklar yaratabilme olasılığı olmasını kimse düşünmek bile istemez. Aksine tahsilat dahi yapamadan ellerinden geldiği her şekilde yardıma ve hizmete devam etmektedirler.

Peki her gün sosyal medyada gördüğümüz akıl almaz olayların önüne geçmek için merkezi idarenin ne yaptığını anlayabilmek mümkün müdür? Sırf bir sonraki seçimde karşı rakip olarak girecek şahışlardan tutun da, genel seçimde oy toplamak için bireysel hareket ederek kendini gösterme ve konuşturma niyetinde hiçbir bilgi vermeden ama sonrasında şikayetler üzerine ortaya çıkan bencil kişilerin yaptıkları davranışlar akıl alır gibi değildir. Yönetimlerin hizmet vermediği yerde, bireylerin ortaya çıkıp kahraman edası ile “iş becermeleri” toplum sağlığını ve devlet çatısı altında hizmet veren kamu kuruluşu olan belediyeleri hiçe saymaktır.

Bugün ekonomik olarak yavaş yavaş canlanma yaşanabilmesi için belirli işyerlerinin açılması gündeme geliyor. Peki bu konuda belediyeler birliği veya bölgede başkanların dahil olacağı yapılar kuruldu mu? Paket servis diye tanımladığımız olay restorantlara, bu da gıda tüketimine bağlı bir durumdur. Bu iş yerlerinin denetimlerini kim yapacak? Denetim sistemi sağlık açısından nasıl kurulacak? Bu konu yalnızca açalım da ekonomi dönsün populistliğinden daha öteye geçecek mi? Halkın büyük bir kesiminin psikolojik olarak sağlık açısından yıprandığı günümüzde, “ekonomik” olarak döngü sağlanabilsin diye “psikolojik” bir rahatlatma için ne gibi bir senaryo hazırlanmıştır? Merkezi hükümet aç deyince açmakla olmuyor. Bölgede yapılan yardımların sağlıklı ve eşit bir şekilde dağıtılması için hizmet veren belediyelerin by pass edilmesi konusunda merkezi hükümet ne gibi çalışmalar yapmakta? Yoksa Belediye Başkanları şikayetlerini, ulaşamadıkları merkezi yönetimdeki kişilerin alamadıkları önlemler yüzünden sosyal medyada hala daha haykırmak zorunda mı kalacaklar? O kadar yasa gücünde kararname yayınlanırken, başından beri ellerindeki kısıtlı imkanlar ile çalışan belediyeler için tek çözüm maaştan kesmek önerisi mi olacak?

Belki bugün ağır aksak giden ve SOS veren sistemde belediyeler olmasaydı halimiz gerçekten duman olurdu. Ama yarın alınan önlemlerin gevşemesi ile birlikte denetim yapabilecek belediyeler için, bugün ekonomik açıdan önlem alınıp kararlar üretilmez ve güven oluşturulmazsa, yarın belediyelerin yaptığı birçok olumlu girişim heba edilecek, ekonomi de hava alacaktır.

Siyaset değil, önce sağlık diyenlere: Sağlık, hizmet ve yardım için çalışan belediyelere karşı siyasetten vazgeçin.

17/04/2020 13:50
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: aybike yektaoğlu, yazar, Sağlık, Belediyeler, yardım, hizmet ve salgın
MANŞETLER

HK Aybike Yektaoğlu

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.