Bella Hadid topuzu kalıcı saç dökülmesine neden olabilir

Uzmanlar, popüler saç modeline dair uyarıda bulundu

ads ads ads ads
20/01/2023

ads
Bella Hadid topuzu kalıcı saç dökülmesine neden olabilir

 Arkadan sıkıca toplanan topuz saç modeli, Bella Hadid ve Hailey Bieber gibi ünlü isimlerin sıkça tercih etmesiyle geçen yılın en büyük saç trendleri arasına girdi.

Eski yılların dağınık ve salaş topuzlarından farklı olarak bu modelde hiçbir saç telinin çıkmamasına ve temiz bir görünüm sunmasına dikkat ediliyor.

Sıkı topuzlar çok şık görünse de uzmanlar bu saç modelinin kalıcı saç dökülmesine neden olabileceğine dair uyardı.

Uzmanlar, bu trendin saçlara aşırı çekme kuvveti uygulanmasından kaynaklanan traksiyon alopesisine neden olabileceğini söyledi. Sıkı topuzlar, zamanla saç folikülünün büyüme potansiyelini tüketerek saçın yeniden çıkmamasına sebep verebilir.

Dermatolog ve saç ekimi uzmanı Dr. Daniel Ness, "Birçok saç modeli saç dökülmesine neden olabilir fakat bunların başlıcaları sıkı at kuyruğu ve topuzlar" dedi.

Dr. Ness, şöyle devam etti:

Saçınızı ara sıra sıkı topuz veya at kuyruğu yapmak uzun vadede herhangi bir hasara neden olmaz ama sürekli bu modeli uygulamak zamanla saç köklerinize zarar verebilir.

Dermatolog, erken evrede fark edilen traksiyon alopesisinin tedavi edilebileceğini söylerken ilerleyen durumlarda o bölgede kalıcı kellik yaşanabileceğini söyledi.

Dr. Ness, saç kökü foliküllerinin sağlığı için saçların mümkün olduğunca toplanmamasını veya gevşek toplanmasını önerdi.

Kaynak: Independent Türkçe, Daily Mail, Metro

20/01/2023 21:49
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: Bella Hadid topuzu kalıcı saç dökülmesine neden olabilir
MANŞETLER

HK SAĞLIK

İnternetten alıp tek başına botoks yapanlar var!

HK SAĞLIK

Ciltteki yaşlılık belirtilerinin önüne geçmek için gerçekleştirilen botoks uygulamasına talepler artarken, bu işlemi tek başına yapmak isteyen pek çok kişi internette satılan botoks ürünlerine de rağbet gösteriyor. Dermatoloji Uzmanı Dr. Hande Ulusal son dönemde sadece kadınlar değil, erkeklerin de çok sık başvurduğu yöntemlerden olan botoks için merdiven altı kliniklere ve sahte ürünlere karşı uyardı.

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.