Benim oyum…

ads ads ads ads
10/10/2020

ads
ads
ads

Aybike Yektaoğlu Aybike Yektaoğlu


Bir insanın hayatında yasalar sayesinde kazandığı, yalnız ve yalnız kendine ait olan, yaşadığı sürece elinde olan tek zenginliği, kullandığı oyudur.

Dünyadaki demokratik ülkelerde insanların tek eşit olduğu şey, iradesi ile kullanacağı oyun kendisine ait olmasıdır. Sattı denilse bile, kişiye aittir. Kullansa azalmayan, kullanmasa çoğalmayan ve mazaretsiz, kendi kararıyla iradesini yansıtan tek varlığıdır.

İnsanın kendi oyuna sahip olabilmesi için tek koşul yaşıdır. Başkalarının alamadığı, öldüğünde miras devredemediği ve kişinin vereceği kararını tek yansıtan, demokrasi ile verilen en yüce iradesidir.

Oy kullanmak veya kullanmamak kişinin kendine bağlıdır. Kullandığı veya kullanmadığı oy kendi geleceğini şekillendirir. Kimse bu konuda suçlu değildir. Herkes verdiği oy ile kendini sınar. Herkes kendi oyunun temsilcisi, yargıcı ve sorumlusudur.

Öncelikle toplum olarak özne olmak istiyorsak, irademizi sandığa yansıtmak zorundayız. Vermediğimiz oy da bir irade göstergesidir. İstenmeyeni tesciller, istenmeyeni onaylar ve istenmeyen için kullanılmayan, ama kullanılmış olan görünmeyen oydur. Herkes verdiği veya vermediği oy ile iradesini, ne istediğini aslında gösterir.

Bu Pazar gelecek 5 yılımızın nasıl şekilleneceğine dair bir karar vereceğiz. Bu kararı kendimiz, ailemiz, arkadaşlarımız ve yaşadığımız ülke için ve bir halk olmak için vereceğiz.

Bir toplumun elinde bulundurduğu en yüksek irade oyudur. Pazar günü vereceğimiz ilk karar ile 1 hafta sonraki 5 yılımızı şekillendireceğiz. 5 yıl için sandıktan çıkan sonuç, toplumun yarısından fazlasını yansıtacak.

Müdahale olsa veya olmasa, müdahale edilenler de sonraki 5 yılını tayin edecekler. Bir defaya mahsus olan bir şey ile 5 yıl idare edip bir sonraki 5 yılı mı bekleyecekler, yoksa bunu kendi içlerinde muhakeme edip ona göre mı davranacaklar. Herkes kendi vereceği oydan yalnızca kendisi sorumludur.

Bu toplumun en iradeli, sürdürelebilir, toplumu temsil eden, geleceği şekillendiren, dışa dönük, dünya ile iç içe olan tek makamı Cumhurbaşkanlığı makamıdır. Bu makamın yetki alanlarını tartışmaya gerek yok. Anayasa açık ve net olarak Cumhurbaşkanı’nın yetkilerini ve sınırlarını anlatıyor.

Birinci Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş bir hukukçu olarak anayasanın hem yazılmasında bulunmuş, hem de bu görevi 20 yıl boyunca yürütmüştür. Cumhurbaşkanı yetkilerinin özellikle içerde ne olduğunu en iyi bilen biri olarak, toplumun isteklerine bir yere kadar cevap verebilmiştir. 40 lı yaşların sonu 50 li yaşların başından itibaren Kıbrıs Türk Toplumuna liderlik etmiştir.

İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, bu toplumun bir Cumhurbaşkanı’ndan dışta neler beklediğini en iyi bilenlerden biri oldu. Dünya ile bağlanmayı, bu toplumda yaşayan insanların haklarının sınırlarının çizilmesine ve korunmasına dair dışarda yürüttüğü çalışmalar ile bizleri dünyaya entegre etti. Bizi anlattı, tanıttı, tanıştırdı. Dünyada yer almamızı sağladı. Devletin yürütmesinin başına 40 lı yaşlar sonunda 50 li yaşlar başında geldi.

Bugün tüm dünya ile barışık, tüm dünyaya bizi anlatan ama kendimizi anlayan bir Cumhurbaşkanı’na ihtiyacımız var. Bizi bizden anlatan, bizi bazılarına değil herkese anlatan bir Cumhurbaşkanı bu toplumun iradesini en iyi yansıtacak olandır.

Benim Oyum belli. İlk iki cumhurbaşkanı’nın da yaptıklarını harmanlayacak, hem içte hem de dışta aktif olacak, toplumun isteklerini anlayabilecek bir cumhurbaşkanı adayına vereceğim oyu, aynı şekilde ikinci turda da vereceğim. Benim iradem bu ülkede İNSAN gibi yaşamak, aşağılanmamak, müdahale görememek, müdahale edene izin vermemek, radikalleşmemek, yarını huzurla düşünebileceğimiz, bizi biz gibi anlatan, bize biz gibi sahip çıkan, bizimle biz olan bir Cumhurbaşkanı görmek istiyorum.

Bugün oturup düşünmeye vakit bulduğunuzda, yatağa yattığınızda bir düşünün ve hayal edin. 5 yıl sonrası için nasıl bir Kıbrıs, nasıl bir 5 yıl olmasını istediğinizi hayal edin ve BENİM OYUM …… diyerek Pazar günü oyunuzu vermeye, iradenizi göstermeye gidin.

 

 

 

10/10/2020 12:53
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: Aybike Yektaoğlu
MANŞETLER

HK Aybike Yektaoğlu

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.