Berova: “UBP Başkan vekilinin başbakan olmaması” önerisi kabul edilemez

ads
04/12/2020

ads
Berova: “UBP Başkan vekilinin başbakan olmaması” önerisi kabul edilemez

  Ulusal Birlik Partisi (UBP) milletvekili, Eğitim ve Kültür eski Bakanı Özdemir Berova, Halkın Partisi’nin (HP) hükümeti kurma görevini istediğinin söylendiğini, yazıldığını ama kendisinin bunlara inanmadığını ve dedikodu olduğunu düşündüğünü söyledi.

    Hükümet kurma çalışmaları çerçevesinde herhangi bir partiden gelecek “UBP Başkan vekili başbakan olmasın” gibi bir öneriyi değerlendirilebilir bile bulmadığını belirten Özdemir Berova, partisinin böyle bir öneriyi kabul edeceğini düşünmediğini söyledi.

    Berova, 2021 yılının ekonomi, maliye ve salgınla ilgili gidişat bakımından çok zor geçeceğinin bilincinde olduklarını ama UBP’nin hiçbir zaman sorumluluk bilincinden kaçmadığını, bu zor süreçte de hükümeti kurmak istediğini vurguladı.  

   Özdemir Berova, Haber Kıbrıs WEB TV’de yayınlanan Markaj programına katılarak Ali Baturay’ın sorularını cevaplandırdı.

“HP’nin hükümeti kurma görevini istediğini düşünmüyorum”

   Halkın Partisi’nin, hükümeti kurma görevini kendilerinin almak istediği ve başbakanlığı UBP’ye verecekleri iddialarına karşılık Berova “Anayasa açık ve nettir. Cumhurbaşkanı hükümeti kuracağına inandığı herhangi bir vekile hükümeti kurma görevi verebilir. Halkın Partisi böyle bir talepte bulunursa hükümet modelini de ortaya koymalıdır. Halkın Partisi içinde böyle bir şey konuşulduğunu düşünmüyorum dedikodudur” dedi.

    Berova, olası böyle bir teklifin doğru ve işlevsel olmadığını kaydetti.

“Partnere güven duymak zorundayız”

   Güvensizlik konusuyla ilgili görüşlerini aktaran Berova, “Küresel salgın devam ediyor. UBP olarak sağlık ve ekonomi açısından ülkeyi nasıl düze çıkarız onun çalışmalarını yapıyoruz. UBP’de birlik ve beraberlik önemlidir. Zor dönemde UBP tek başına hükümet kuramaz o nedenle partnere ihtiyacı var ve bu partnere güven duymak zorundadır” diye konuştu.

“Düzgün şartlarda erken seçime gidilmeli”

   Yapılan ilk tur görüşmelerinde uzun zamanlı bir hükümet kurulamayacağının ortaya çıktığını anlatan Berova, “Önümüzde ara ve yerel seçimler var. Zor dönemden geçen ülkeyi düzgün ve sağlıklı şartlarda erken seçime götürebilecek bir hükümete ihtiyaç var” diye konuştu.

   Berova, icraat hükümetinin kısa, orta ve uzun vadeli eylem planları ve hedefler ortaya koyduğuna, seçim hükümetinde ise kısa vadeli hedefler ve eylem planları ortaya konduğuna vurgu yaptı.

 “Sağlığa çok para harcandı”

   Ülkenin salgından sağlık olarak az etkilendiğini ancak sağlığa çok para harcandığını aktaran Berova, “Ülkede kısıtlamalara gidildi tedbirler alındı. Gelirler düştü giderler arttı. Bu durum ne kadar sürdürülebilir?” diye konuştu.

    UBP’de hükümeti kurma heyetinin içinden biri olarak ilk turda iyi niyetle görüştüklerine ve bakanlık pazarlığı yapmadıklarına dikkat çeken Berova, “Bakanlık konusunu zaten tartışacak ortam oluşmadı” dedi.

 “Sorulsa, Denktaş’a verilen arazinin iptal edildiği öğrenilecekti”

   4’lü hükümet kurma çalışmalarında Serdar Denktaş’a verilen arazinin iptal edilmesi gerektiğinin masaya getirilip, görüşüldüğünün hatırlatılması üzerine Berova, verilen arazinin iptal edildiğini, maliye bakanına bir telefon edilip sorulsa bunun onlara söylenebileceğini kaydetti. Borova, bu gibi iletişimleri kurmanın ve doğru bilgiyi almanın önemine değildi.

“UBP tek adayla kurultaya gidecek”

   UBP’nin tamamlanamayan olağanüstü kurultayı ile ilgili konuşan Berova, “İlk tur tamamlandı, iki aday geri çekildi. Bu durumlar ortaya çıkabilir ancak UBP bunları aşabilecek güçtedir” dedi.

 “Ersan Saner başbakanlığında hükümet kurulursa, tüm milletvekillerinin olağan genel kurulda aday olmayacak” diye mutabakata vardıklarını anlatan Berova, kurultayda tek adayın Ersan Saner olacağını vurguladı.

“Genel başkan başbakan olmazsa sıkıntı olur”

   Kişisel fikrini ortaya koyarak, “Kurulacak hükümette, diğer ortağın olası UBP Genel Başkanı’nın, başbakan olmaması önerisini” değerlendirilebilir bile bulmadığına dikkat çeken Berova,  partisinin de bir şeyi değerlendirip kabul edeceğini düşünmediğini kaydetti.

    Berova, geçmişte kurulan “CTP-UBP Hükümeti” döneminde genel başkanının, başbakan olmaması nedeniyle sorunlar yaşandığını hatırlatarak, bu nedenle bu duruma sıcak bakmadığını açıkladı.

“UBP imar planını yapmak ister”

   CTP’nin ilkelerine ek olarak HP’nin “Mağusa- Yeniboğaziçi- İskele İmar Planı”nı ve “Nerden Buldun Yasası”nı gündeme getirdiğinin sorulması üzerine Berova, “İmar Planı konusunda en tecrübeli kişi Ersan Saner’dir. UBP imar planını yapmak ister. ‘Nerden Buldun Yasası’nda bazı sıkıntılı hususlar tespit edildi. İşlevsel hale getirilmedir” diye konuştu.

    Özdemir Berova, gündeme gelen tüm yasaları yapmaktan ya da tadil etmekten çekinmediklerini ama ülkenin önünde pandeminden dolayı çok daha acil ve büyük sorunlar olduğunu ve önce onları çözmek gerektiğini vurguladı.

04/12/2020 17:42
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: özdemi berova, haberkibris, kıbrıs,
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.