Beyaz ekmeği sağlıklı hale getiriyor, kan şekeri yükselmiyor! Önce dondur, sonra kızart

ads ads ads ads
11/04/2024

ads
Beyaz ekmeği sağlıklı hale getiriyor, kan şekeri yükselmiyor! Önce dondur, sonra kızart

Diyetisyenler genellikle beyaz ekmeğin kan şekerinde büyük artışlara neden olduğunu belirterek tüketilmemesi gerektiğini söylüyor. Ancak Dr. Karan Raj, beyaz ekmeği daha sağlıklı hale getiren tüyoyu açıkladı. Öğrenince çok şaşıracaksınız.

Glisemik indeks, tüketilen gıdaların kan şekeri seviyesini ne kadar etkilediğini gösteren bir ölçüdür. Bu durumda ise beyaz ekmek kan şekeri seviyelerinde sağlıksız bir artışa neden oluyor. Ancak ekmeği sağlıklı hâle getirmek mümkünmüş.

Beyaz ekmek, beyaz pirinç ve patates gibi yüksek glisemik indekse sahip olan besinler kan şekeri için oldukça zararlıdır. Sağlığı olumsuz etkilediği bilinen bu besinlerin glisemik indeksini düşürmek mümkünmüş. Dr. Karan Raj sosyal medya hesabında ilginç bir tüyoyu paylaştı.

Yapılan paylaşımda doktor, beyaz ekmeği önce donduruyor ardından buzunu çözüp tekrar kızartıyor. Bu sayede ekmeğin kan şekerini etkileme riski düşüyor. Bu çözümün ardından birçok kişi tüyoyu evde denemeye başladı. Ancak bazı kişiler ise bu durumun farklı gıdalarda geçerli olup olmadığını merak etti.

Ekmeğin daha uzun ömürlü olabilmesi için dondurucuda saklayan ve kızartan bireylerin çoğu bunun sağlıklı olma ihtimalini hiç düşünmediklerini ifade etti. Yapılan yorumlara göre ise tekrar ısıtılan makarnanın glisemik indeksinde azalma meydana geleceği söyleniyor.

Yayınlanan bir makalede pişmiş makarna veya pirinci gece boyunca buzdolabında bırakmanın doğal nişastayı daha dirençli hale dönüştürdüğü belirtiliyor. Bu sayede düşük kan şekerine ulaşılabilir.

Aynı zamanda bu tüyolar, bağırsak sağlığını da olumlu yönde etkileyecek türden. Uzmanlar, dirençli nişastaların sindirimi zor olduğu için kan şekerini normal nişasta kadar yükseltmeyeceğini belirtiyor.

11/04/2024 23:22
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS:
MANŞETLER

HK SAĞLIK

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.