Bilim insanları açıkladı: 9-5 çalışmak sağlık açısından faydalı

ABD’li bilim insanları, toplumda yaygın mesai saatleri olan 09.00-17.00 aralığının sağlık açısından daha iyi olduğunu savunuyor.

ads ads ads ads ads
03/05/2024

ads
Bilim insanları açıkladı: 9-5 çalışmak sağlık açısından faydalı

Yeni bir araştırmaya göre, geleneksel mesai saatlerinde çalışmak aslında sizin için iyi olabilir. Elde edilen veriler, hayatınızın erken dönemlerinde çalıştığınız vardiyaların yıllar sonraki sağlığınızla bağlantılı olabileceğini öne sürüyor.

Bilim insanları, genç yetişkinlik dönemindeki istihdam alışkanlıklarının, 50 yaşına geldiklerinde uyku, fiziksel veya zihinsel sağlıkla bağlantılı olup olmadığını görmek için 7.000'den fazla kişiyle ilgili verileri analiz etti.

Çoğunlukla geleneksel gündüz saatlerinde çalışan kişilerle karşılaştırıldığında, kariyerleri daha değişken bir çalışma programına sahip olanların daha az uyuduğunu, daha düşük uyku kalitesine sahip olduğunu ve 50 yaşında depresif belirtiler bildirme olasılığının daha yüksek olduğunu keşfettiler.

En çarpıcı sonuçlar, 20'li yaşlarında sabit çalışma saatlerine sahip olan ve daha sonra 30'lu yaşlarında daha değişken çalışma saatlerine geçiş yapanlarda görüldü.

Araştırmacılar, düzensiz çalışma programlarının yetersiz uyku, fiziksel yorgunluk ve duygusal tükenme ile ilişkili olduğunu ve bunun da kişiyi sağlıksız bir hayata karşı savunmasız hale getirebileceğini öne sürüyor.

YAŞAM BOYUNCA BİRİKİYOR

New York Üniversitesi'nde yapılan çalışma, aynı zamanda çalışma programlarının sağlık üzerindeki olumlu ve olumsuz etkilerinin kişinin yaşamı boyunca birikebileceğini ve ilerleyen yaşlarda sağlıkta eşitsizliklere yol açabileceğini öne sürüyor.

Çalışmanın başındaki isim Profesör Wen-Jui Han, "Gözlemlediğimiz çalışma kalıplarının yaklaşık dörtte üçü, çalışma yıllarımız boyunca gündüz saatlerinde istikrarlı bir şekilde çalışmaya tam olarak uymuyordu."

"Bunun yansımaları var. Herhangi bir derecede değişkenlik içeren iş düzenleri olan kişilerin, günde daha az saat uyuma, daha düşük uyku kalitesi, daha düşük fiziksel ve zihinsel işlevlere sahip olma ve 50 yaşında kötü sağlık ve depresif belirtiler bildirme olasılıklarının, düzenli mesaisi olan 50 yaşındakilere göre daha yüksek olduğu görüldü." dedi.

Değişken çalışma düzenlerine sahip kişilerin, işsizlerle karşılaştırıldığında bile sağlıklarının kötü olduğunu bildirme olasılığının "önemli ölçüde daha yüksek" olduğunu ekledi.

VARDİYALI ÇALIŞMAK BEYNE İYİ GELMİYOR

Önceki çalışmalar, vardiyalı çalışmanın aynı zamanda daha zayıf hafıza ve daha yavaş zihinsel işlemle de bağlantılı olduğunu göstermişti.

Araştırmacılar, geleneksel saatlerin dışında çalışmanın sirkadiyen ritim (iç vücut saati) ile etkileşime girerek insanların kaliteli uykuyu kaçırmasına neden olduğunu ve bunun da beyni etkileyebileceğini öne sürdü.

03/05/2024 19:44
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: Bilim insanları, sağlık, haber
MANŞETLER

HK YAŞAM

Yapay zeka, kozmik patlamaları analiz ediyor

HK YAŞAM - TEKNOLOJİ

Warwick Üniversitesi'nde yürütülen yeni bir araştırma, yapay zeka kullanarak süpernova patlamalarını analiz ediyor. Makine öğrenimi sayesinde, süpernovaların simülasyonları bir saniyeden kısa sürede oluşturulabiliyor, bu da şu anki 90 dakikalık süreci büyük ölçüde hızlandırıyor. Araştırma, bu sayede gökbilimcilerin süpernovaların neden ve nasıl gerçekleştiğini daha iyi anlamalarını sağlayacak.

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.