Bilim insanları açıkladı: Disney çizgi filmleri travmaları iyileştiriyor

Dünyanın önde gelen eğitim ve araştırma kurumlarından Cambridge Üniversitesi'nde görevli bilim insanları Disney yapımı animasyonların çocukluk travmalarına iyi geldiğini tespit etti.

ads ads ads ads
17/09/2022
Sözcü

ads
Bilim insanları açıkladı: Disney çizgi filmleri travmaları iyileştiriyor

Bilim insanları Disney yapımı animasyon filmlerle ilgili dikkat çekici bir bulguya ulaştı… Cambridge Üniversitesi’nde görevli Sydney Conroy ve ekibi, Disney yapımı çizgi film ve animasyon filmlerin yetişkinlerin ruh sağlığına iyi geldiğini tespit etti.

 

Encanto, Coco, Soul ve Inside Out gibi filmlerin çocuk travmalarına iyi geldiğini tespit eden bilim insanları nesiller boyu aktarılan travmalarla ilgili sorunları yatıştırdığını açıkladı. Avrupa Psikiyatri Derneği tarafından düzenlenen konferansta sunulan araştırmada çocukluk travmalarına “sinematerapinin” iyi geldiği belirtildi.

Conroy, “Encanto gibi filmler çocukların karmaşık duygularını yönlendirebilmeleri için gerçekten ciddi bir alet olarak kullanılmalı. Bu filmin her yerinde travma yazıyor” ifadesini kullandı.

Encanto’da kullanılan We Don’t Talk About Bruno isimli şarkının da travmalara karşı iyi geldiğini söyleyen Conroy çocukların bu filmdeki karakterlerin oyuncaklarıyla duygularını daha iyi anlatabileceğini de dile getirdi.

17/09/2022 11:31
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: Disney, çizgi, film, travma,
MANŞETLER

HK YAŞAM

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.