HABER KIBRIS

Bilim insanları Avrupa'da antibiyotiklere direnç geliştiren bakteri keşfetti

Küresel olarak yayılıyor

ads
11/09/2018
T24

Araştırmanın sonuçları "Nature Microbiology" dergisinde yayımlandı

ads
Bilim insanları Avrupa'da antibiyotiklere direnç geliştiren bakteri keşfetti

Bilim insanları, insan derisinde yaygın görülen bir bakterinin bilinen tüm antibiyotiklere direnç geliştirdiğini keşfetti. Avrupa'da ortaya çıkan süper bakteri türünün küresel olarak yayıldığı belirtildi.

Avustralya'nın Melbourne Üniversitesi'nden bilim insanları, staphylococcus epidermidis adlı bakterinin farklı antibiyotik formlarına toplu direnç geliştiren çeşitleri olduğunu tespit etti. Avrupa'da ortaya çıkan süper bakteri türünün küresel olarak yayıldığı belirtildi. Avustralya'da 2012 yılında bir hastada görülen süper bakteri hakkında 6 yıldır çalışmalar yürüten Dr. Jean Lee,söz konusu bakterinin, rifampicin ve vancomycin türü antibiyotiklere dirençli olduğunu kaydetti.

Tedavi seçeneği yok

Bu iki antibiyotik türünün birbirine alternatif tedaviler olduğunu ifade eden araştırmacılar, her iki türe direnç geliştiren süper bakterinin tedavi seçeneklerini tükettiğine dikkati çekti. Lee, antibiyotik direncinin bazı hallerde tedavi edilemez noktaya ulaştığına işaret etti.

10 ülke 78 nokta

Hastane enfeksiyonlarına da neden olan süper bakterinin 10 ülkede 78 sağlık merkezinde görüldüğü belirtildi.

Araştırmacılar, aşırı ve kontrolsüz antibiyotik kullanımının bakterileri ilaçlara giderek daha bağışık hale getirdiği uyarısında bulundu. Araştırmanın sonuçları "Nature Microbiology" dergisinde yayımlandı.

Bu habere tepkiniz:
TAGS: bakteri, antibiyotik
MANŞETLER

HK SAĞLIK

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.