HABER KIBRIS

Bilim insanlarından çığır açacak bir çalışma

Britanya'nın önde gelen bilim insanları, modern hayatların, çocuklarda en yaygın kanser tipine yol açabileceğini öne sürdü.

ads
22/05/2018

Bilim insanlarından çığır açacak bir çalışma

Britanya'nın önde gelen bilim insanları, modern hayatların, çocuklarda en yaygın kanser tipine yol açabileceğini öne sürdü. Bu tespit, 2 bin çocuktan birini etkileyen kan kanseri türünün (akut lenfoblastik lösemi) önlenebileceği anlamına geliyor. Ancak bu hastalığın nasıl önüne geçilebileceği henüz bilinmiyor.

Kanser Araştırmaları Enstitüsü'nden Prof. Mel Greaves, bağışıklık sisteminin, hayatın erken dönemlerinde yeterince mikrop "görmediği" takdirde, kanserli olabileceğini kanıtlamak üzere 30 yıl boyunca kanıt topladı. Dünyanın her yerinden araştırmacılarla işbirliği yapan Prof. Greaves, ‘Nature Reviews Cancer’ dergisinde yayınlanan çalışmada hastalığa yönelik şu üç aşamayı tespit etti:

1- İlki, rahimde meydana gelen durdurulamaz genetik mutasyon.

2- Hayatın ilk yılında mikroplara yeterince maruz kalınmaması, bağışıklık sistemine tehditlerle doğru şekilde mücadele etmeyi öğretmiyor.

3- Bu da çocuklukta ortaya çıkan enfeksiyon için zemin hazırlıyor, bağışıklık kusuruna yol açıyor ve lösemiye neden oluyor.

Prof. Greaves, "Araştırma güçlü şekilde, akut lenfoblastik löseminin net bir biyolojik nedeni olduğunu ve bağışıklık sistemleri gereğince gelişmeyen meyilli çocuklarda muhtelif enfeksiyonlarla tetiklendiğini ortaya koyuyor" dedi.

Bu çalışma, yeterince hijyenik olmadıkları için anne-babaları suçlama amacı taşımıyor. Prof. Greaves'e göre; en önemli çıkarımı, çocuklukta görülen kanser türlerinin önlenebilir olduğunu ortaya koyması.

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Britanya, bilin, bilim insanları, kanser, araştırma, haber, kıbrıs
MANŞETLER

HK YAŞAM

© 2018 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.