Bilime göre ne sıklıkta duş almalısınız?

Haftanın bazı günleri banyonuzu bir spaya çeviriyor, bazen de hızlı bir duş ile yetiniyorsunuz. Peki, planlarınıza göre değişiklik gösteren bu rutinde sizin için daha iyi olan seçenek hangisi? Bilim insanlarına göre duş alma şekliniz ve sıklığı cilt güzelliğiniz üzerinde oldukça etkili. İşte detaylar...

ads ads ads ads
09/10/2021

ads
ads
ads
Bilime göre ne sıklıkta duş almalısınız?

Sabundaki zararlı kimyasallar cildinizi kurutur. Bu durum yağ bezlerinizin daha fazla sebum üretmesine neden olacağından yüzünüz daha yağlı görünebilir.

Cildiniz hassas ve kuruysa ya da sedef hastalığı gibi cilt rahatsızlıklarından şikayetçiyseniz; günde birden fazla duş almak iltihaplanmayı tetikleyerek cildinizin daha fazla kaşınmasına neden olabilir. Bazı dermatologlar, cilt tahrişini önlemek için haftada 2 ila 3 kez duş almayı öneriyor.

Saçı her gün şampuanlamak, özellikle kıvırcık saçları olumsuz yönde etkileyebilir. Kıvırcık saçlı kişilerin saçlarını haftada 1 kez yıkamaları yeterlidir. Çünkü buklelerinizin nemi içeride tutmak için sebuma ihtiyacı vardır.

İnce telli saçlara sahip kişilerin ise her gün saçlarını yıkaması gerekir. Bunun nedeni düz ve ince saçların sebum tarafından kolayca kaplanması ve yağlı gözükmesidir.

Bunun yanı sıra spor yaptıktan hemen sonra duş almak, kaslarınızın daha kolay iyileşmesine, vücuttaki sivilcelerin önlenmesine ve bağışıklık sisteminizin güçlenmesine yardımcı olabilir.

09/10/2021 10:42
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: Bilim, duş, sağlık
MANŞETLER

HK SAĞLIK

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.