Bir bakanı görevden almak için bu kadar fasaryaya ne gerek var ki?

ads ads ads
20/04/2022

ads
ads

Ali Baturay Ali Baturay


Bir Başbakanın kabinedeki bir bakanı görevden alması herhalde başka hiçbir ülkede, KKTC’deki kadar zor, zahmetli ve dolambaçlı olmamıştır.

    Alt tarafı kendi atadığınız bakanı görevden alacaksınız, çünkü kabineye bir bakanı atamak da görevden almak da Başbakanın işidir, bundan daha doğal ne olabilir ki?

    Ülkemizde öyle olmuyor işte… Bir Bakanı görevden almak için bütün işe sil baştan başlıyorlar…

    Başbakan, Maliye Bakanını görevden almak istemiyle Cumhurbaşkanına gidiyor, Cumhurbaşkanı görevden almaya yanaşmıyor, bekletiyor.

    Başbakan da bu kez hükümetin istifasını sunuyor ve şart da koşuyor, “Ya Maliye Bakanını görevden almamıza izin vereceksiniz ya da hükümetin istifasını kabul edeceksiniz” diye.

    Cumhurbaşkanı da kolay olanı, yani Maliye Bakanının görevden alınmasını onaylamak yerine, zor ve dolambaçlı olanı, yani hükümetin istifasını kabul ediyor.

    Çıldırmamak, delirmemek elde değil… Neden? Neden Cumhurbaşkanı tekrar tüm partilerle görüşmek ve neden yine birisine hükümeti kurma görevi vermek zorunda kalsın ki?

    Neden yeniden bir kabine oluşturulsun? Neden yeni bir hükümet programı hazırlansın? Neden o hükümet programı Meclise sunulsun ve üzerine saatlerce konuşulsun? Neden değişecek bakanlar yine yeni müsteşar ve müdürler atasın? Bunlar en iyimser tahminle tam bir aylık zaman kaybı olur.
    Ülke en kötü günlerden geçerken, topluma bunu neden yapıyorsunuz? Bu yapılan insanımıza işkence gibi bir şeydir?

     Başbakan, Maliye Bakanının görevden alınmasını talep ederken, neden hükümetin şartlı istifasını da sundu?  

     Cumhurbaşkanı kolay olan yolu, yani Maliye Bakanının görevden alınmasını neden tercih etmiyor ve zaman kaybına neden olacak hükümetin istifasını tercih ediyor?

     Başbakanın istemediği bakanı görevden almasını engelleme hakkını nereden buluyor Cumhurbaşkanı?

     Cumhurbaşkanının ve Başbakanın korkusu nedir? Neden Maliye Bakanı Sunat Atun’u görevden alamıyorlar? Almalarını engelleyen nedir? Bu durum neden Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın her tarafını titretiyor?

     Neden sil baştan bir hükümet kurma macerasına girişiliyor? Cumhurbaşkanı bir de hukukçulara danışarak bu işi yapmış? Buna inanacağımızı mı sanıyor acaba?

     Kimdir bu hukukçular da bakanın görevden alınmasını değil de ülkeyi kilitleyecek, yeniden hükümet kurma çalışmalarına yol açacak olan hükümetin istifasını önerdi? Hangi hukuksal gerekçeyle böyle bir saçmalığa onay verdiler?

     Başbakan basına konuşurken, “görevi yine bize verecek” diyor hiçbir şey olmamışçasına?

     Sakın ola bu bir danışıklı dövüş olmasın? Yerel seçimleri zamanında yapmamak, ertelemek, “hükümet bozuldu, zaman kaybettik” diyebilmek için Cumhurbaşkanı ile Başbakan bir oyun oynuyor olamaz mı?

     Saçma sapan bir şekilde hükümeti bozmak ve yeniden kurmak gibi bir durumu yaşatmanın böyle bir amacı olabilir bana göre.

     Yeni kabine, yeni bakanlar, yeri değişen bakanlar, yeni müsteşarlar, yeni müdürüler, bitmek bilmeyen atamalar, bunlar hem zaman kaybı hem masraf. Toplumdan tasarruf bekleyenler, kendileri savurganlığa devam ediyor.

     Eğer ortada bir danışıklı dövüş yoksa ve gerçekten de Cumhurbaşkanı Tatar, Ankara’nın tepkisinden çekindiği için böyle uzun, dolambaçlı bir yol seçmişse, ne diyeyim şimdi ben ona? Diyecek çok şey geliyor dilimin ucuna da… Cumhurbaşkanının, kendi korkuları, endişeleri ve iradesizliği nedeniyle topluma böyle eziyet etmeye hakkı yoktur.

    Ersin Tatar, Sunat Atun’un görevden alınmasını onaylamayıp kendisini sağlama alacak ve topu Faiz Sucuoğlu’na atacak… İşe bakar mısınız siz? Ülkeyi yönettiğini sananların acizliği değil mi bu? Çıldırmamak elde değil…

    Haaa, bu kadar tuhaflık karşısında “artık hiçbir şeye şaşırmıyoruz” diyorsunuz ya, şimdi yeni kabinede yeniden Sunat Atun yer alırsa ne yapacaksınız acaba? Hiç “olmaz” demeyin, şimdiden “Sunat Atun’suz bir kabine kurulamayacağını” söyleyenler var.

   Bakarsınız onu da görürüz, hükümet Sunat Atun için bozulur ama Atun yeni hükümette bakanlığa devam eder, başkaları değişir. Mutlaka Başbakan o durumda da bize bir şeyler uydurur ve ona da inanmamızı ister, emin olabilirsiniz.

    Sahi hükümet bozulunca Türkiye ile imzalanan “2022 İktisadi ve Mali İşbirliği Protokolü” ne olacak? Başbakanın halen kamuoyu ile paylaşmadığı protokolden söz ediyorum.

   Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, bu protokol için Başbakan Sucuoğlu’nu, Maliye Bakanı Atun ile birlikte Ankara’ya çağırmıştı. Protokolü görüşürken onlar için önemli olan Sunat Atun’la ilgili hassasiyet devam ediyorsa, Başbakan Sucuoğlu, daha önce Tahsin Ertuğruloğlu’nu elediği gibi Ankara’ya rağmen Sunat Atun’u da eler mi? Sonra da 17 gün sonra tekrar kabineye alır mı?

    Ne yani saçmaladığımı mı düşünüyorsunuz? Yok yahu, Cumhurbaşkanı, Başbakan bu tür şeyleri yapınca saçmalamamış olacak da ben benzer şeyleri söyleyince mi saçmalamış olacağım? Ne yani her şey olur da bunlar olmaz mı? Olur, olur, durun bakalım daha neler göreceğiz? “Yok artık” dediğimiz yerden bir sonrakine çok daha büyük “yok artıklık” işler oluyor. Saçmalığın, anlamsızlığın sonu yok ki artık buralarda…

DİĞER YAZILARI
20/04/2022 22:54
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: Bir bakanı görevden almak için bu kadar fasaryaya ne gerek var ki?
MANŞETLER

HK Ali Baturay

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.