Blinken, Latin Amerika turuna çıkıyor

 ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Kolombiya, Şili ve Peru’yu kapsayan Latin Amerika turuna çıkıyor.

ads ads ads ads
03/10/2022

ads
Blinken, Latin Amerika turuna çıkıyor

 ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Kolombiya, Şili ve Peru’yu kapsayan Latin Amerika turuna çıkıyor.

Amerika Dışişleri Bakanı, bu üç ülkenin yeni seçilen ve siyasetin sol kanadından gelen liderleriyle görüşecek.

Blinken, Latin Amerika gezisi sırasında Amerika’nın bölgeye yönelik taahhütlerine bağlılığını yineleyecek.

Ziyareti sırasında, Blinken ayrıca bakanlar düzeyinde bir zirveye katılacak ve göç, uyuşturucu kaçakçılığı, salgın sonrası dönem, iklim değişikliğiyle Venezuela konularında görüşmelerde bulunacak.

Rusya’nın Ukrayna işgali ya da Çin’in Tayvan’a yönelik tehditleri gibi büyük jeopolitik konulara rağmen Amerika’nın bu geziyle güney komşularına bölgenin hala politika önceliğine sahip olduğunu göstermek istediği belirtiliyor.

Amerika, Latin Amerika’nın yeni seçilen sol kanattan liderleriyle de olumlu bir ilişkiye sahip olacağını düşünüyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Brian Nichols, ülkeleri siyasi görüntülerine göre değil, demokrasiye, hukukun üstünlüğüne ve insan haklarına göre değerlendirdiklerini belirtti.

Blinken’ın bu gezide bir başka amacı da Çin’in bölgede artan isteklerine karşın Amerika’nın ortaklığını kuvvetlendirmek.

Blinken’ın ilk durağı Kolombiya ziyaretinde uyuşturucuyla mücadeleyle Bogota’nın Venezuela’ya yönelik politikasının da gündemde olması bekleniyor.

Kolombiya’nın ardından Blinken Şili’ye geçecek. Şili’nin yeni Cumhurbaşkanı Gabriel Boric daha önce Başkan Joe Biden’ı Küba, Venezuela ve Nikaragua’yı Amerikalar Zirvesi’nden dışladığı için eleştirmişti.

Blinken’ın Latin Amerika’daki son durağı ise Peru olacak. Peru Dışişleri Bakanı Cesar Landa Blinken’la görüşmelerde demokratik yönetim, uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadele ve göçmenlik konularının ele alınacağını belirtti.

03/10/2022 11:57
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: Antony Blinken
MANŞETLER

HK DÜNYA

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.