BM'den korkutan uyarı: Felaket olur

ads
ads
11/07/2019

ads
ads
BM'den korkutan uyarı: Felaket olur

Birleşmiş Milletler (BM), İran'a ait  gemilerin, Basra Körfezi'nde İngiliz petrol tankerini durdurma girişimi  iddialarının ardından bölgede olası bir krizin felaketle sonuçlanacağı uyarısında  bulundu.

BM Genel Sekreter sözcülerinden Farhan Haq, günlük basın brifinginde, İran'a ait gemilerin Hürmüz Boğazı'nda İngiliz petrol tankerini durdurma girişimi  iddialarını değerlendirdi.

Genel Sekreter Antonio Guterres'in Körfez'deki tüm taraflara defalarca  gerilimi artıracak her türlü adımdan kaçınılması ve en yüksek seviyede itidal  gösterilmesi çağrısı yaptığını hatırlatan Haq, ''Bölgede olası bir çatışma  felaketle sonuçlanır, umarız tüm ülkeler bunu önleyecek adımlar atar.'' dedi.

İngiltere Savunma Bakanlığı, Hürmüz Boğazı'nda görev yapan savaş gemisi HMS Montrose'un, "British Heritage" adlı İngiliz petrol tankerini durdurmaya çalışan 3 İran teknesini uyardığını açıklamıştı. İngiliz savaş gemisinin, İran tekneleri ile petrol tankerinin arasına girerek duruma müdahale  ettiği kaydedilmişti.

İran ise Hürmüz Boğazı'nda İngiltere'ye ait bir petrol tankerini  durdurma girişiminde bulunduğu iddialarını yalanlamıştı.

İran Devrim Muhafızları Ordusundan yapılan açıklamada, "Basra  Körfezi'nde devriye görevini icra eden Deniz Kuvvetlerinin son 24 saat içinde  herhangi bir yabancı gemiyle karşılaşmadığı" belirtilmişti.

İngiltere İran petrol tankerini alıkoymuştu

İngiliz donanması geçen hafta Cebelitarık'ta Suriye’ye petrol taşıdığı  iddia edilen İran bandıralı bir tankerin alıkonulmasına dahil olmuştu.

İngiltere'ye bağlı olan İspanya'nın güneyindeki Cebelitarık özerk  yönetimi İran tankerinin Avrupa Birliği'nin (AB) Suriye'ye uyguladığı ambargoları  ihlal ettiği gerekçesiyle alıkonulduğunu açıklamıştı.

İran, "Grace 1" adlı tankerin alıkonulmasının İngiltere için  "sonuçları olacağı" uyarısında bulunmuştu.

Cebelitarık'ta mahkeme geçen hafta aldığı kararla İran tankerinin 14  gün daha alıkonulabileceğine hükmetmişti.

11/07/2019 22:31
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: BM’den korkutan uyarı: Felaket olur, haber, kıbrıs,
MANŞETLER

HK DÜNYA

Çin’den tartışmalı uygulama: Kalıcı sağlık puanı

HK DÜNYA

Çin'de cep telefonları için uygulamaya konan yeni sağlık uygulaması puanlama sistemi ile dikkat çekiyor. Hangzhou şehrinde ise bu uygulama daha detaylı bir şekilde kalıcı hale getirilecek. Örneğin, günde 15 bin adım atana 5 puan verilecek, içilen her 5 sigara için 3 puan düşecek... Tıbbi bilgiler de bu uygulamadaki QR koda gömülü olacak. Hangzhou’daki bu plan, insanların adım adım takip edilip, fişleneceği iddiasıyla büyük tartışma yarattı.

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.