Borsa Nasıl Takip Edilir?

ads ads ads ads
25/05/2023

ads
Borsa Nasıl Takip Edilir?

Bireysel ya da kurumsal bir yatırımcı olarak borsadan para kazanabilmen için borsayı yakından takip etmelisin. Çünkü ancak bu şekilde borsa trendlerini görebilir ve hareketlenmelere karşı doğru kararlar verip pozisyon alabilirsin. Peki, borsayı nasıl yakından takip edebilirsin? Veya bunun için dikkat etmen gereken detaylar neler? İşte sana birkaç ipucu!

Borsanın sıkı bir takipçisi olmak, trendleri doğru analiz etmeye ve ona göre pozisyon almaya yardımcı oluyor. Hatta bu şekilde gelecek trendleri öngörmek de mümkün oluyor. Bu sayede hangi mali enstrümana yatırım yapacağına veya hangi şirketlerin hisselerini ne zaman alacağına ya da satacağına karar verebilirsin. Bir Wall Street kurduna dönüşmen ve deyim yerindeyse borsayı “koklaman” için rehber niteliğinde bir içerikle karşındayız!

1. Kendi Portfolyonu Oluştur

Devir değişti. Artık ne varsa internette. O yüzden borsa takibini bunun için hizmet veren web siteleri ve uygulamalar aracılığıyla yapabilirsin. Nitekim borsa sitelerinden sahip olduğun hisselerin tek tek yükselenlerine bakmak oldukça fazla zaman kaybetmene neden olacak. Bu yüzden yatırımlarını ve durumlarını tek bir ekrandan kontrol etmek, sana büyük kolaylık sağlayacak.

Online portfolyonu oluşturmak için günümüzde birçok araç bulunuyor. Örneğin; Google ya da Yahoo gibi büyük arama motorlarının finansal takip sağlayan araçları mevcut. Bu sayede bütün yatırımlarını tek bir ekranda toplayabilirsin. Ayrıca kendi portfolyondaki yatırımların için bildirim limitleri belirleyebilirsin. Böylece hemen aksiyon almanı gerektirecek denli büyük hareketlerde vakit kaybetmeden işlem yapabilirsin.

2. Borsadaki Gelişmeleri Takip Et

Borsa sürekli değişiyor. Kimi zaman bazı şirketler ve küçük hisseleri değer kazanırken kimi zaman da aksi bir durum görülebiliyor ve hisseler değer kaybedebiliyor. İşte bu tip hareketlere hakim olabilmen için borsa haberlerini yakından takip etmen gerekiyor. Midas yatırım aracı, bu konuda işini kolaylaştırmak için birebir. Çünkü, Midas’ın Kulakları sayesinde borsa gündemi son dakika haberleri bir tık uzağında! Midas’ın Kulakları ile şirketlerin yeni hamlelerine, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK)’nun yeni kararlarına ve uzman analistlerin piyasa yorumlarına anında ulaşabilirsin.

Finansal okuryazarlığı artıran ve bireysel yatırımcıların kendilerine yetecek bilgi birikimine sahip olmasına yardımcı olan Midas’ın avantajları bunlarla da bitmiyor. Eğer içerikleri okuyamayacak kadar yoğunsan, gün içinde her yerde Midas’ın podcast’lerini dinleyerek de borsa değerlendirmelerinden haberdar olabilirsin. Aynı şekilde okumak ve duymak yerine izlemeyi tercih ediyorsan Midas Youtube kanalına abone olabilir ve değerlendirmelerle birlikte tüyolara da ulaşabilirsin.

3. Faiz Oranlarına ve Emtia Trendlerine Odaklan

Banka kredilerinin faiz oranlarını ve emtia fiyatlarındaki hareketleri takip etmen, hisselerinin değer kazanacağını ya da kaybedeceğini öngörmene yardımcı olacak. Özellikle yatırım yaptığın sektörle yakından ilgili emtia fiyatları oldukça işine yarayabilir. Bu dalgalanmaları takip ederek kendi yatırımlarına yön vermen kolaylaşacak. Dalgalanmalar sık yaşayabildiği için bu trendleri günlük olarak takip etmen büyük önem taşıyor.

4. Şirketlerin Çeyrek Hedeflerini Kaçırma

Özellikle bireysel yatırımcıysan hisselerine sahip olduğun şirketlerin çeyrek bazında finansal hedeflerini ve raporlarını incelemeyi unutmamalısın. Çünkü bu sayede şirketin vizyonu, gelecek hamleleri ve hedeflerinin gerçekçi olup olmadığı konusunda bilgi sahibi olabilirsin. Bu da hisselerini alman ya da satman konusunda sana yardımcı olacak.

5. Yatırım Yaptığın Şirketlerin Yıllık Raporlarını İncele

Çeyrek hedeflerini inceledikten sonra şirketlerin yıllık bazda hazırladıkları genel raporlarını da incelemelisin. Böylece uzun vadede yapacağın yatırımlara daha kolay yön verebilirsin.

https://www.getmidas.com/midasin-kulaklari/ ile borsa hareketlerine ve haberlerine anlık olarak erişebilir ve daima “güncel” kalabilirsin. Ayrıca e-posta aboneliğini başlatarak bu haberlerin direkt olarak sana ulaşmasını da sağlayabilirsin! Hadi, bir an önce Midas’ı keşfet ve borsa gündemini kaçırma!

25/05/2023 09:19
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: Borsa Nasıl Takip Edilir?
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.