Brezilya’da seçim günü: Bolsonaro ile tamam mı devam mı…

"Tropiklerin Trump'ı" olarak anılan 67 yaşındaki Bolsonaro, muhafazakar Liberal Parti'de yeniden seçilmek için yarışıyor.

ads ads ads ads
01/10/2022

ads
Brezilya’da seçim günü: Bolsonaro ile tamam mı devam mı…

"Tropiklerin Trump'ı" olarak anılan 67 yaşındaki Bolsonaro, muhafazakar Liberal Parti'de yeniden seçilmek için yarışıyor. 76 yaşındaki Lula, 2003'ten 2011'e kadar iki dönem üst üste Brezilya Başkanıydı. Kampanya sürecinde, çoğunlukla Bolsonaro'yu düşürmeye odaklandı.Brezilyalılar, yakın tarihte ülkenin en çekişmeli ve kutuplaştırıcı seçimlerinden biri olan bir sonraki cumhurbaşkanını seçmek için sandık başına gidiyor.

Oy pusulasında iki isim öne çıkıyor. Görevdeki Başkan Jair Bolsonaro ve solcu eski Başkan İşçi Partisi lideri Luiz Inacio Lula da Silva.

Brezilyalı anket grubu Ipespe'nin direktörü Antonio Lavareda, CNN üyesi CNN Brasil'e verdiği demeçte, "Bunlar, son 20 yılda Brezilya siyasetindeki en büyük ve en eşsiz popülist liderlerden ikisi olan tanınmış iki isim. İlk kez, yaklaşık dört yıllık görev süresine göre değerlendirilen bir başkanımız ve zaten sağlam bir imaja sahip eski bir cumhurbaşkanımız var." dedi.

Ağustos ayında yapılan bir Datafolha anketine göre, Brezilya'daki seçmenlerin yüzde 67'sinden fazlası siyasi bağlantıları nedeniyle “fiziksel saldırıya uğramaktan” korkuyor. Ülkenin Yüksek Seçim Mahkemesi, seçim gününde herhangi bir sandık merkezine 100 metre (330 fit) mesafede ateşli silahlara yasak getirdi.Seçmenler, Kongre'nin 513 üyeli Temsilciler Meclisinin tamamını ve 81 üyeli Senato'nun üçte birini seçecek.

01/10/2022 14:02
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: Brezilya, seçim,
MANŞETLER

HK DÜNYA

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.