Bruce Willis, kariyerine 'dijital ikiziyle' devam edecek

Dünyaca ünlü oyuncu Bruce Willis, "dijital ikizinin" yaratılması için bir deepfake şirketine haklarını satan ilk Hollywood yıldızı oldu.

ads ads ads ads
30/09/2022

ads
Bruce Willis, kariyerine 'dijital ikiziyle' devam edecek

The Telegraph'ın haberine göre 67 yaşındaki ünlü oyuncu, ABD şirketi Deepcake'in deepfake teknolojisi kullanarak yarattıkları benzerini gelecek projelerde kullanmasına izin verdi.

Geçen aylarda Willis'in konuşma ve duyduğunu anlama gibi bilişsel becerilerin kaybolmasına sebep olan afazi hastalığına yakalandığını duyurulmuştu.

Hastalığı nedeniyle oyunculuğu bırakmaya karar veren Willis, deepfake şirketiyle yaptığı anlaşma sayesinde ekranlarda görünmeye devam edebilecek.

Independent Türkçe'de yer alan habere göre ünlü oyuncu, geçen yıl aynı şirkete yüzünün bir reklam filminde kullanılması için izin vermişti. Deepcake'in yarattığı dijital ikiz, Rusya merkezli operatör ve internet servis sağlayıcısı Megafon'un reklamında kullanılmıştı.

"ÇOK YENİ VE İLGİNÇ BİR DENEYİM"

Megafon'un web sitesinde paylaşılan açıklamada ünlü oyuncu, reklam filminde ortaya çıkan karakterini beğendiğini belirterek bu deneyimi hakkında şu ifadeleri kullanmıştı: Modern teknolojinin gelişmesiyle başka bir kıtadayken bile iletişimde kaldım, çalışabildim ve çekimlere katılabildim. Bu çok yeni ve ilginç bir deneyim. Tüm ekibimize teşekkür ediyorum. Deepfake teknolojisi birinin suretinin başkasının üstüne montajlanmasıyla kişilerin görsel ve işitsel "ikizinin" videolarda kullanılmasını mümkün kılıyor. Kusursuz ikizler yaratmak beraberinde etik soruları doğursa da bu teknoloji son dönemde Star Wars evreninde kullanılmaya başlandı. Bilgisayar ortamında yaratılan görüntülerden Rogue One: Bir Star Wars Hikayesi (Rogue One: A Star Wars Story) ve The Mandalorian'ın ikinci sezonunda yararlanıldı. (Fotoğraflar/Arşiv: Splashnews/Alamy)

30/09/2022 15:33
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: Bruce Willis, kariyer, dijital ikizi,
MANŞETLER

HK YAŞAM

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.