Bu belirti varsa karaciğeriniz yağ içinde! İhmal edildiğinde ölümcül oluyor

Vücudumuzdaki tüm organların düzenli bir işleyişi ve faydalı bir yönü var. Ancak söz konusu karaciğer ise diğer organlardan çok daha kıymetli olduğu söylenebilir. Karaciğerdeki yağlanma belirtileri ihmal edildiğinde ölümcül olabiliyor.

ads ads ads ads
25/03/2024

ads
Bu belirti varsa karaciğeriniz yağ içinde! İhmal edildiğinde ölümcül oluyor

Uzmanlara göre karaciğer yağlanması ihmal edilmemesi gereken riskli durumlardan biridir. Peki, karaciğer yağlanması tam olarak nedir? İşte detayları.

KARINDA ŞİŞLİK

Karaciğerde biriken yağlar karın bölgesinde şişliğe neden olabilir. Özellikle karın bölgesinde ortaya çıkan şişkinlik problemi karaciğerle bağlantılı olabilir. Ancak karında oluşan şişkinlik birçok farklı rahatsızlığın belirtisi de olabilir.

ENERJİ KAYBI VE AĞRILAR

Karaciğer yağlanması belirtileri arasında halsizlik, yorgunluk ve bitkinlik hissi bulunur. Karaciğerdeki yağ birikimi enerji metabolizmasını etkileyebilir. Bununla birlikte, karın bölgesinde sağ üst kısımda hissedilen şişkinlik ve ağrı risk belirtisi olabilir.

KİLO DENGESİZLİĞİ

Metabolizmayı etkileyen bir diğer etki kilo değişiklikleridir. Bu durum bazı insanlarda kilo kaybına neden olabilirken, diğerlerinde kilo alımına yol açabilir. Sindirim sistemi sorunları karaciğer yağlanmasının ilerleyen aşamalarında ortaya çıkabilir. Bu da mide bulantısı ve kusma gibi belirtilerle kendini gösterecektir.

CİLT PROBLEMLERİ

Ciltle ilgili belirtiler arasında sarılık bulunabilir. Karaciğerin normal fonksiyonlarını yerine getirememesi durumunda cilt renginde çeşitli sararmalar meydana gelebilir. Ayrıca ciltte kaşıntı, renk değişiklikleri ve koyu renkli idrar da karaciğer problemlerinin bir göstergesi olabilir.

ZİHİNSEL BULANIKLIK

Karaciğer fonksiyonlarındaki bozulma bilişsel yetenekleri de etkileyebilir. Konsantrasyon problemleri, unutkanlık ve zihinsel bulanıklık gibi sorunları daha sık yaşamaya başlayabilirsiniz.

ENZİMLERDE YÜKSELME

Kan tahlillerinde belirgin bir şekilde görünecek bu durum, karaciğer enzimlerinde yükselme olduğunda riskli görülür. Yüksek değerler, karaciğerinizin normal fonksiyonlarını yerine getiremediğinin habercisidir.

SAFRA KESESİNİ ETKİLER

Karaciğerin ileri seviyelerde rahatsızlığı, safra kesesini etkilemeye başlar. Safra kesesi problemleri sonucunda ise sarılık, kilo kaybı, mide bulantısı ve hazımsızlık gibi sıkıntılar olmaya başlar.

DİYABETE YOL AÇABİLİR

Karaciğer yağlanması, insülin direncini artırarak diyabet riskini beraberinde getirebilir. Karaciğer yağlanmasının ardından açlık, aşırı susama, sık idrara çıkma gibi belirtiler yaşıyorsanız şeker rahatsızlığının habercisidir.

25/03/2024 16:51
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: karaciğer, yağ, sağlık
MANŞETLER

HK SAĞLIK

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.