Bu besinler kalp sağlığını koruyor

Diyetisyen Denizgil, kalp dostu besinlerin neler olduğunu yazdı.

ads
ads
05/10/2019
HK

ads ads
Bu besinler kalp sağlığını koruyor

Diyetisyen Leman Denizgil, HABERKIBRIS için kaleme aldığı yazıda kalp dostu besinlerin neler olduğunu yazdı.

Leman Denizgil'in yazısı şöyle:

Kalp sağlığımızı korumamız için beslenme alışkanlıklarımızda alabileceğimiz bazı önlemlerle birlikte kalp dostu olarak adlandırdığımız bazı yiyeceklerin diyete eklenmesi kan basıncının ve kan kolesterol seyiyelerinin düşmesini sağlayarak kalp sağlığına önemli katkıda bulunur.

İşte 7 Besin;

Balık: Protein, B12 vitamini,selenyum ve demir kaynağı. Yüksek derecede Omega 3 yağ asidi içeren somon, uskumru, ton balığı gibi balıklar kalp sağlığına son derece yararlı. Balık, kan pıhtılaşmasını azaltarak ritim bozukluklarını engelliyor.

Ceviz, fındık veya badem: Ceviz, fındık; yüksek antioksidan özelliği olan Omega-3 ve E vitamininin yanı sıra magnezyum ve posa da içerir.

Susam: Hindistan’da ölümsüzlüğün sembolü olan susam çok küçük görünmesine rağmen çok ciddi sağlık üzerine olumlu etkileri bulunmaktadır.Susam ve susam yağı kalsiyum ve magnezyumun da çok iyi kaynaklarıdır ve bundan dolayı da kalp ritmini düzenleyici etkisi bulunur. Susamda zengin çinko bulunur ve bağışıklık sistemini destekler. İyi bir selenyum kaynağı olan susam kansere karşı da koruyucu etkisi vardır. 

Sarmısak: Damar içinde pıhtılaşmayı önleyici ve kan basıncını düşürücü etkisi nedeniyle kalp hastalıkları riskini azaltır.

Keten tohumu: Doymamış yağ asitleri, E vitamini, potasyum ve omega 3 içermesinden dolayı kalp hastalıklarına karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır.

Zeytinyağı:Doymamış yağ asitleri içeren zeytinyağı yeterli miktarı aldığınız sürece sizi kalp ve damar hastalıklarından korur.

Kuru baklagiller:Kurubaklagiller yüksek posa içeriklerinden dolayı kalp-damar rahatsızlıklarından koruyucudur. Kan kolesterol seviyelerinizin dengelenmesinde önemli bir rol oynarlar. Beslenmenizde kuru baklagillere (nohut, kuru fasulye, mercimek vb.) daha çok yer verin. Kuru baklagiller; kolesterolden fakir kompleks karbonhidratlar ile posadan zengin bitkisel protein kaynağıdır. İçerdikleri fitokimyasal maddeler nedeniyle kan kolesterolünü düşürücü pozitif etkileri vardır.

05/10/2019 10:27
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: leman denizgil, beslenme, diyetisyen, haber, kıbrıs
MANŞETLER

HK SAĞLIK

Kurban Bayramı'nda bu hatalardan kaçının

HK SAĞLIK

Bu yıl Covid-19 pandemisinin gölgesinde kutlanacak olan Kurban bayramında sosyal mesafenin yanı sıra, hijyene ve beslenme kurallarına çok dikkat etmek gerekiyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Nur Ecem Baydı Ozman “Bayramın Covid-19 pandemi sürecine denk gelmesi nedeni ile bu süreçte gıda hijyenine dikkat etmek her zamankinden daha fazla önem kazanmakta. Aynı zamanda bayramlarda sıkça yapılan ve acil servislerde sonuçlanabilen beslenme hatalarından kaçınmak da son derece önemli” diyor.

Telefona Bakarken Başınızın Ağırlığı 20 Kiloya Çıkabilir

HK SAĞLIK

Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs ( Covid -19) salgınında vaka sayısında yaşanan azalma ile birlikte alınan önlemler ile normalleşme adımları 1 Haziran itibariyle atılmaya başladı. Özellikle dijital bağımlılığın arttığı bu süreçte vücudun çatısını oluşturan, hareket etmemizi, sağlıklı nefes almamızı sağlayan ve kalp sağlığı ile sinirlerin korunmasında büyük öneme sahip omurga sağlığına çok dikkat edilmesi gerekiyor. Hareketsiz bir yaşam tarzı ise bu sorunlara davetiye çıkarıyor. Öyle ki Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yaptığı, "2019 Türkiye Sağlık Araştırması" sonuçlarına göre geçen yıl 15 yaş ve üstü bireylerde en çok görülen hastalık türleri sırasıyla yüzde 29,7 ile bel ve yüzde 20,5 ile boyun bölgesi problemleri oldu.

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.