Bu çaylar kilo vermenize yardımcı oluyor

Ünlü diyetisyen kilo vermek isteyenlere özel bir çay listesi hazırladı. Bu çaylar, çok daha hızlı forma girmenizi sağlıyor.

ads ads ads ads
27/05/2024

ads
Bu çaylar kilo vermenize yardımcı oluyor

Yaz mevsimine girerken diyetler, yeni beslenme programları ve spor herkesin gündeminde. Ünlü diyetisyen, yazar, konuşmacı ve girişimci Lauren Manaker de kilo verme yolculuğunda destekleyici olabilecek çayları paylaştı.

YEŞİL ÇAY

Manaker, yeşil çayın hem antioksidanlar hem de kafein içerdiğini ve bunların her ikisinin de kilo kaybına yardımcı olabileceğini açıkladı.

Katehinler adı verilen antioksidanlar metabolizmayı destekler, vücudun yağ yakmasına ve karın bölgesindeki yağların azaltılmasına yardımcı olur.

Kafein ayrıca kilo kaybına da yardımcı olabilir çünkü vücudun kalori yakma hızını hızlandırır. Manaker, aynı zamanda vücudun yağları enerji kaynağı olarak kullanmasına da yardımcı olduğunu belirtiyor.

SİYAH ÇAY

Siyah çay, çaydaki flavonoid seviyelerini artıran bir fermantasyon sürecinden geçer. Bu sürecin sonunda da flavonoidlerin metabolizmaya yardımcı olduğu ve kilo kaybına katkıda bulunduğu düşünülmekte. Ayrıca polifenol adı verilen antioksidanların da çaydaki kafeinle birlikte kilo vermeye yardımcı olduğu düşünülmekte.

OOLONG ÇAYI

Oolong çayı, kilo kaybına yardımcı olabilecek çeşitli polifenolik bileşikler içerir. Manaker, "Bu biyoaktif bileşenlerin yağ metabolizmasını güçlendirdiğine, vücudun yağları daha verimli yakma yeteneğini arttırdığına inanılıyor" diyor.

Bir araştırmada da iki hafta boyunca oolong çayı içen kişilerde yağ oksidasyonunun arttığı ve bunun da kilo kaybına yardımcı olabileceği ortaya koyuldu.

Araştırmacılar ayrıca oolong çayının insülin seviyelerini ve kan şekerini düşürebileceğini de gözlemlediler.

NANE ÇAYI

Nane çayı, mentol sayesinde sindirimi iyileştirebilir. Manaker, araştırmaların nane kokusunun aynı zamanda iştah bastırıcı olarak da hareket ettiğini ve bunun da kilo kaybına yol açabileceğini öne sürdüğüne dikkat çekti.

ZENCEFİL ÇAYI

Zencefil çayının içinde bulunan antioksidanlar ise vücudun kalori yakma yeteneğini artırır. 2012 yılında Metabolism dergisinde yayınlanan bir araştırma, zencefil çayı içen kişilerin daha az acıktığını ve daha az yediğini ortaya çıkardı.

HİBİSKUS ÇAYI

Hibiskus çayı, kilo kaybına katkıda bulunabilecek diğer içeceklere göre lezzetli ve kalorisiz bir alternatif.

Manaker, hibiskus ekstraktının aynı zamanda obezite karşıtı etkileri olduğunu ve vücutta yağ birikimini sınırlayabileceğini de sözlerine ekledi.

ROOİBOS ÇAYI

Bu doğal tatlı çay, daha şekerli içeceklere olan isteği de azaltmaya yardımcı olabilir.

Rooibos çayında ayrıca aspalatin adı verilen ve vücuttaki yağ depolamasını azaltabilen ve aynı zamanda kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olabilecek bir antioksidan da bulunur.

27/05/2024 16:52
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: çay, kilo verme, sağlık
MANŞETLER

HK SAĞLIK

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.