Bu kağıt parçasını kim bulursa..

Polonya´daki eski bir tren istasyonunda bir şişenin içerisinde köle işçileri tarafından yazılmış eski bir mektup bulundu. Mektupta, "Bu kağıt parçasını kim bulursa, Hitler'in insanlığa karşı savaşını hatırlayacak, tıpkı Cermenlerin insanları kovduğu zamanki gibi" ifadeleri yer alıyor

ads
ads
09/07/2020

ads ads
Bu kağıt parçasını kim bulursa..

Polonya´nın Nowe Skalmierzyce kasabasındaki eski bir tren istasyonunun yenileme çalışmaları sırasında Nazi döneminde 39 yaşında olan Jan Karalewski ve 41 yaşında olan Wladyslaw Sobanski adlı işçiler tarafından şişenin içine gizlenmiş bir mektup bulundu.

DHA'nın haberine göre 1941 tarihli mektupta, "Bu mektubu buraya hatırlatma notu olarak bırakıyoruz" ifadeleri yer alırken şöyle devam edildi: Bu kağıt parçasını kim bulursa, Hitler'in insanlığa karşı savaşını hatırlayacak, tıpkı Cermenlerin insanları kovduğu zamanki gibi.

ŞİŞENİN İÇİNDE BULUNDU

Polonya'nın Nowe Skalmierzyce Belediye Başkanı Jerzy Lukasz Walczak, mektubun fotoğrafını sosyal medyada şu sözlerle paylaştı: Şişedeki mektuplar sadece denizlerde yüzmez. Ve sadece filmlerde ya da kitap sayfalarında yer almazlar. Hayat bazen inanılmaz hikayeler yazıyor. 

Cermenler, Cermen Şövalyeleri'ne bir referanstı ve İkinci Dünya Savaşı sırasında Alman askerlerine atıfta bulunmak için argo olarak kullanılıyordu.

09/07/2020 16:16
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: polonya, 2. dünya savaşından mektup
MANŞETLER

HK DÜNYA

Mega patlama tehlikesi: Beyrut'takinin tam 5 katı!

HK DÜNYA

dünyada birinci gündem maddesi haline gelen yıkıcı Beyrut patlamasının yankıları sürüyor. 135 kişinin hayatını kaybettiği, 5 binden fazla kişinin yaralandığı ve 100'den fazla kişinin de kayıp olduğu patlama, Lübnan'ın başkentinin büyük bir bölümünü yerle bir etti. 2 bin 750 tondan fazla yüksek patlayıcı amonyum nitratın, limanda altı yıl boyunca durduğu depoda çıkan yangının yayılıp ardından patlamasıyla felaket yaşandı. Adeta nükleer patlamalarda meydana gelen ve mantar formasyonu denilen görüntünün ortaya çıkmasına neden olan faciayı Milliyet’e yorumlayan uzmanlar, “Böylesi bir felaketi daha önce hiç görmedik” dedi.

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.