Bu oyuncaklara dikkat edin!

Legolar, renkli mıknatıslar, küçük parçalı oyuncaklar özellikle 3 yaş aralığındaki çocukların daha fazla dikkatini çekiyor

ads ads ads ads
13/07/2020

ads
ads
ads
Bu oyuncaklara dikkat edin!

Metal paralar, oyuncak parçaları, takılar, iğneler, saat pilleri, rengarenk neodyum mıknatıslar gibi yabancı cisimlerin yutulması çocuklarda çok sık görülebiliyor. Özellikle 3 ay ve 3 yaş arasında daha sıklıkla gözüken bu durumun daha üst yaşlarda da meydana gelebiliyor.

Uzmanlar mıknatıslı oyuncaklara karşı uyarıyor. Çoklu mıknatısların yutulması durumunda mıknatıslar bağırsak içerisinde birbirine yapıştığı için, iki bağırsak segmentini birbirine yapıştırıyor ve bağırsakta delinmelere sebep olabiliyo

Özellikle 3 ay ve 3 yaş arasındaki küçük çocukların parlak objeleri, oyuncak parçaları gibi nesneleri ağzına götürme eğiliminde olduğunu ifade eden uzmanlar, ebeveynlerin dikkatli olması gerektiğinin altını çiziyor.

Sindirim sistemine geçen yabancı cisimlerin yüzde 80’i hiçbir takıntıya uğramadan kendiliğinden çıkar ve bir sorun oluşturmaz.

Yüzde 10 ve yüzde 20’si mideden endoskopi ile çıkarabilir, yüzde 1’inde de bağırsakta delinme, bağırsak çürümesi, bağırsak tıkanıklığı gibi komplikasyonlar oluşuyor.

Karın ağrısı, kusma, kaka yapma güçlüğü ve özellikle safralı kusmaya dikkat etmek gerekiyor. Karna dokundurmama gibi bulguların ardından mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerekiyor.

Çocukların yutabileceği boyutta olan oyuncakların ebeveyn kontrolünde tutulması ve çocukların ulaşamayacağı yerde olması gerekiyor.

Oyuncak satılırken gözle görülebilir bir şekilde uyarı yazılarının olması gerekiyor. Bu konuda ebeveynlere, üreticilere ve satıcılara büyük görev düşüyor. Herhangi bir eksik bilgilendirme; çocuğun hayatını kaybedebileceği bir duruma yol açabiliyor.

13/07/2020 16:02
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: çocuk sağlığı, lego oyuncak,
MANŞETLER

HK KADIN

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.