Bu şifreyi kullanmak artık yasak!

İngiltere, tüm akıllı cihazların minimum güvenlik standartlarını karşılaması gerektiğini belirten yeni yasalar uyarınca "zayıf şifre" kullanılan teknolojik cihazları yasaklamaya hazırlanıyor.

ads ads ads ads
29/04/2024

ads
Bu şifreyi kullanmak artık yasak!

Artık cihazlarda şifre olarak "12345" kullanılmasına izin yok. Zayıf parolaya sahip akıllı cihazlar yeni yasalar uyarınca Birleşik Krallık'ta yasaklanacak.

Teknolojinin gelişmesiyle, birbirine bağlı cihazların gündelik hayattaki kullanımı arttıkça, tüketiciler de yeni bir tehlikeyle karşı karşıya. Siber saldırılar kullanıcıların kişisel bilgilerinden banka hesaplarına kadar pek çok alanda onlara zarar vermek için açık ararken Birleşik Krallık'ta yeni bir yasak gündemde.

Telefon, televizyon ve akıllı kapı zili üreticilerinin, cihazları siber suçluların erişimine karşı yasal olarak korumaları gerekiyor.

"12345" gibi zayıf parolalarla gelen teknolojik ürünler, tüm akıllı cihazların minimum güvenlik standartlarını karşılaması gerektiğini belirten yeni yasalar uyarınca Birleşik Krallık'ta yasaklanacak.

Bilim, Yenilik ve Teknoloji Bakanlığı, tüketicileri bilgisayar korsanlığı ve siber saldırılardan korumaya yönelik tedbirlerin pazartesi günü yürürlüğe gireceğini söyledi.

Yasayla birlikte; telefon, televizyon ve akıllı kapı zili üreticileri, artık yasal olarak internete bağlı cihazları siber suçluların erişimine karşı korumaları gerekecek.

TÜKETİCİYE KARŞI DAHA ŞEFFAF OLMALARI BEKLENİYOR

Ayrıca üreticilerden, cihazla ilgili hataların ve sorunların bildirilebilmesi için iletişim bilgilerini yayınlamaları ve güvenlik güncellemelerinin zamanı konusunda da şeffaf olmaları bekleniyor.

Tüketici hakları konusunda farkındalığı artırarak ve bilinçli tüketici olmayı teşvik eden Which? Direktörü Rocio Concha konuyla ilgili şunları söyledi: "Ürün Güvenliği ve Standartlar Ofisi sektöre açık rehberlik sağlamalı ve yasayı ihlal etmeleri durumunda üreticilere karşı güçlü yaptırımlar uygulamaya hazır olmalı. Ayrıca akıllı cihaz markalarının ilk günden itibaren müşterilerine karşı doğru davranmasını ve cihazlarının ne kadar süreyle destekleneceğine ilişkin bilgilere kolayca ulaşabilmelerini ve tüketicilerin bilinçli satın almalar yapabilmelerini sağlamalarını bekliyoruz.”

Bilim ve Teknoloji Bakanı Jonathan Berry ise şunları söyledi: "Gündelik yaşam giderek bağlantılı cihazlara bağımlı hale geldikçe, internetin yarattığı tehditler çoğalıyor ve daha da büyüyor. Bugünden itibaren, kişisel gizliliklerinin, verilerinin ve mali durumlarının güvende olmasını sağlayacak dünyada bir ilk olan yasaları uygulamaya koyduğumuz için tüketiciler, akıllı cihazlarının siber suçlulardan korunduğu konusunda daha fazla gönül rahatlığına sahip olacaklar. Birleşik Krallık'ı dünyada çevrimiçi olmak için en güvenli yer haline getirmeye kararlıyız ve bu yeni düzenlemeler, daha güvenli bir dijital dünyaya doğru önemli bir adım."

29/04/2024 10:33
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: haber, kıbrıs, şifre
MANŞETLER

HK İNGİLTERE

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.