Buffer Fringe Performans Sanatları Festivali 7-8-9 Ekim'de...

ads ads ads ads
09/06/2022

ads
Buffer Fringe Performans Sanatları Festivali 7-8-9 Ekim'de...

 Buffer Fringe Performans Sanatları Festivali'nin, 9. yılında, sosyal adalet ve barış inşaası misyonuna bağlılığını yineleyerek, yenilikçi, işbirliğini benimseyen yapısı ve rekor sayıda uluslararası katılımla geri döneceği bildirildi.

Dayanışma Evi'nden yapılan açıklamada, dünyanın içinden geçtiği belirsiz süreç, zamanın getirdiği kriz ortamı ve Kıbrıs’taki durgun siyasi sürecin, sanat aracılığıyla işbirliği yapmayı ve direnmeyi her zamankinden daha önemli hale getirdiği kaydedildi.

Dayanışma Evi tarafından organize edilen Buffer Fringe 2022'nin, işbirliğine dayalı yenilikçi bir yapıyla, sanatın dönüştürücü gücünü kullanarak fiziksel ve zihinsel bariyerleri yıkmaya yönelik çabasıyla, bu yıl, Kıbrıs dahil 37 ülkeden 242 başvuru arasından seçilen özgün çalışmalara sahne olacağı belirtildi.

Buffer Fringe 2022, 7-8-9 Ekim tarihlerinde Kıbrıs’ın her iki yanında ve çevrimiçi olarak gerçekleştirilecek.

BF 2022’nin ortak organizatörleri, Buffer Fringe veteranları, dramaturg ve danışman Ellada Evangelou ve sosyal antropoloji eğitimine sahip Nihal Soğancı’dan oluşuyor.

BF 2022 Küratörleri ise, Lübnanlı yönetmen ve sanatçı Raffi Feghali, Avustralya’dan, yazar ve dramaturg Kat Kats ve sanat yönetmeni ve performans yaratıcısı Bryce Ives, Kıbrıs’tan sanat tarihçisi Derya Ulubatlı ve tiyatro yönetmeni Maria Varnakkidou.

Festivalin düşünce Ortakları ise, Uluslararası Toplum Sanatları Festivali’nden (Rotterdam) Jasmina Ibrahimovic (Bosna-Hollandalı tiyatro yönetmeni), Amy Gowen (küratör ve yayıncı, Hollanda) ve Anamaria Cruz (Kolombiya-Hollandalı kültürel girişimci).

Düşünce Ortakları programı, IMPACT tarafından destekleniyor.

Buffer Fringe Performans Sanatları Festivali, Tarihsel Diyalog ve Araştırma Derneği tarafından yürütülen Dayanışma Evi Projesi’nin bir programı ve Active Citizens Fund tarafından finanse edilmekte.

Bu yıl, 11. Yılında olan Dayanışma Evi ise, Lefkoşa ara bölgede yer alıp hem Kıbrıs hem de dünyadaki farklı toplumlar arasında sosyal, siyasi ve kültürel diyaloğu geliştirmeyi amaçlıyor.

Festival aynı zamanda IMPACT (Imagining Together: Platform for Arts, Culture and Conflict) ve Home Café tarafından desteklenirken, EFFE’nin Olağanüstü Festival etiketine sahip.  

09/06/2022 09:40
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: Buffer Fringe Performans Sanatları Festivali
MANŞETLER

HK KÜLTÜR SANAT

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.