HABER KIBRIS

Buğrahan:Dövizin önlenemez yükselişinin etkileri...

Buğrahan, KKTC ekonomisinin 2016 verilerine göre % 3.6 oranında büyüme göstermesine rağmen, kurlardaki artışın bazı finansal ve ekonomik göstergelerde olumsuz etki yarattığını kaydetti

ads
16/04/2018

Buğrahan:Dövizin önlenemez yükselişinin etkileri...

YeniBakış'tan Özlem Çimendal'ın haberi: Risk Yöneticisi ve Ekonomist Ertuğrul Buğrahan, dövizin önlenemez yükselişinin etkileri ve geleceğini, KKTC’deki batık kredilerin oranlarını, dövizin yükselişinin kredilerin geriye dönüşlerindeki etki payını, TL-Döviz borçlanmalardaki avantaj ve dezavantajları, pratikte ise, hayat pahalılığına olan etkilerini  değerlendirdi. 

 

Verilere göre KKTC ekonomisi % 3.6,Türkiye % 7.3 oranında büyüdü

Ertuğrul Buğrahan, KKTC’de Devlet Planlama Dairesi tarafından hazırlanan gayri safi milli hasıla rakamlarının 2016 yılına ait olması nedeniyle dövizdeki kur artışının ekonomiye etkisini güncel dönem için değerlendirmenin subjektif kriterlere dayanacağını söyledi. KKTC ekonomisinin 2016 yılında en güncel veri olarak % 3.6 oranında bir büyüme kaydettiğinin altını çizen Buğrahan, Türkiye istatistik kurumunun yayımladığı verilere göre Türkiye ekonomisinin 2017 yılında % 7.3 oranında bir büyüme yakaladığının da görüldüğünü kaydetti.

 

“Enflasyonun %12.11’e yükselmesi tüketim fiyatlarını artırarak, hayat pahalılığına neden oldu”

Buğrahan, verilerin sonuçlarına göre, KKTC ekonomisinin % 3.6 oranında büyümesi göz önünde tutulduğunda dövizdeki kur artışlarının ekonomide daraltma yaratmadığının hatta büyüme trendini yakalandığının söylenebileceğinin ancak, bazı finansal ve ekonomik göstergelerde olumsuz etkisinin de inkar edilemeyeceğinin altını çizerek şöyle konuştu: Tabii ki kurlardaki artış ekonomik büyüklüğün yanında bazı finansal ve ekonomik göstergelerde olumsuz etki yaratmaktadır. Bu itibarla Türkiye’de enflasyon Mart 2018 döneminde % 10.23’e yükselerek çift haneli rakamlarda tutunmuştur. Bu rakam KKTC’de ise % 12.11 seviyesine yükselmiş ve tüketim fiyatlarını artırarak hayat pahalılığına neden olmuştur. Diğer yandan, Türkiye’de cari açık 53.35 milyar dolara yükselirken, özel sektörün yabancı para cinsinden borcu 225.7 Milyar dolara yükseldiği gözlemlenmektedir. Böylece hem kamunun hemde özel sektörün dolar bazında yükselen kredi borcu, Türk Lirası’nın değer kaybetmesiyle daha da ağır bir yük hali almıştır.”

 

“Kredi tahsilatlarında önemli bir zafiyet yok”

2018 yılının şubat ayı sonu itibarı ile bankacılık sektöründe toplam TL bazında 14,64 Milyar TL kredi stoku bulunduğunu vurgulayan Buğrahan,“Takipteki kredilerin (donuk krediler) hacmi 926 Milyon TL’ye yükselmiş ve toplam kredi kalemi içerisindeki ağırlığı % 5,95’e tekabül etmiştir. Bir yıl önceki aynı ayın sonunda 823 milyon TL olan takipteki krediler hacimsel olarak artış göstermiş ve tahsili zorlanmaya başlayan kredi hacmi artmıştır. Ancak canlı kredilerin hacminde daha büyük bir artış yaşanmasıyla birlikte ödenmeyen kredilerin ağırlık payı bir yıllık zaman zarfında % 6,34’ten % 5,95’e gerilemiştir. Bu oran, Türkiye’de % 2,9 civarlarında seyretmektedir. Keza, aynı rasyonun Güney Kıbrıs’ta % 44’lerde olduğu hesaba katıldığında kredi tahsilatlarında önemli bir zafiyet bulunmadığı müşahede edilmektedir” ifadelerini kullandı.

 

Kurların artışı kredi riskini artıracak 

Dövizdeki artışın, döviz kredi dönüşleriyle ilgili korelasyonu bulunduğunu vurgulayan Buğrahan, özellikle döviz geliri bulunmayan döviz kredi müşterilerinin taksit ödemelerinin negatif ayrışma ve olumsuz etkilenme riski bulunduğunun unutulmaması gerektiğini dile getirdi. Buğrahan, sektörde henüz kredi ödemelerinde önemli derecede zafiyet bulunmamasına rağmen kurların artmaya devam etmesinin kredi riskini doğru orantılı şekilde artıracağını söyledi. 

 

“Ticaret savaşı ve Suriye sürtüşmeleri faizler döviz üzerinde baskı yaratmaya devam edecek”

Buğrahan, “Dünyadaki ticaret savaşı endişeleri, Suriye’de cereyan eden uluslararası toplum arasında yaşanan sıcak sürtüşmelerden kaynaklanan jeopolitik riskler, Türkiye’deki siyasi riskler, artan kamu ve özel döviz borcu ve artış trendine giren global faizler döviz üzerinde baskı yaratmaya devam edecektir” dedi.

 

Haberin tamamı YeniBakış

Bu habere tepkiniz:
TAGS: döviz, sterlin, euro, dolar, haber, kıbrıs
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2018 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.