Bulaşıcı Hastalıklar Yasa Önerisi Meclisten Onay Aldı

ads
ads
17/09/2020

ads
Bulaşıcı Hastalıklar Yasa Önerisi Meclisten Onay Aldı

Bulaşıcı hastalıkların önlenmesi ve kontrolünün sağlanması ile ilgili usul ve esasları düzenlemeyi amaçlayan "Bulaşıcı Hastalıklar Yasa Önerisi"'nin Cumhuriyet Meclisi'ndeki üçüncü görüşmesi bugün yapıldı

Yapılan oylamada yasa önerisi kabul edildi.

Yasa uyarınca çıkarılması öngörülen tüzüklerdeki yasaklara Bakanlığın ihtarına rağmen uymayan tesis ve işletmeler Bakanlık tarafından beş güne kadar kısmen veya tamamen faaliyetten men edilecek

Kişilere asgari ücretin altı katına kadar para cezası veya bir yıla kadar hapis cezası veya her iki ceza birden verilebilecek.

ATAOĞLU

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Fikri Ataoğlu  yasanın denetim ve caydırıcılık noktasında önemli olduğunu ancak vatandaşların da göreceği açığı bildirebileceği bir telefon numarasına ihtiyaç duyulduğunu, bunun yasada belirtilmediğini söyledi.

Ataoğlu, yasada yerel yönetimlere verilen yetkinin Bakanlar Kuruluna aktarıldığı ve ihbarlar için irtibat numarasına yer verilmediği eleştirisinde bulundu.

Son dönemde yapılan 500 kişilik istihdamın, sağlığa yönelik kullanılması çağrısında bulunan Ataoğlu, vatandaşların cezaların yüksek olduğu ve ödeyemeyecekleri şikayetinde bulunduklarını dile getirdi.

Ataoğlu, sıfır vakaya yeniden ulaşılmasıyla, turizm ve eğitimin daha iyi noktalara gelebileceğini, esnafın da bundan olumlu etkileneceğini belirtti.

ROGERS

Halkın Partisi (HP) Milletvekili Jale Refik Rogers, komitenin yasa üzerinde büyük emek harcadığını, adil, caydırıcı düzenlemeler yapıldığını, topluma ceza kesmek değil, tedbirlerin uygulanmasını sağlama amacı güttüklerini belirtti.

Herkesin hayatın devam edebilmesini sağlamak için üzerine düşeni yapması gerektiğini dile getiren Rogers, yasanın uygulanabilir bir yasa olduğunu, ihtiyaç olması halinde düzenlemeler yapılabileceğini kaydetti.

Rogers, HP’nın yasaya olumlu oy vereceğini dile getirdi.

ÖZDENEFE

CTP Milletvekili Fazilet Özdenefe ise, yasayı önemsediklerini, işlevsel hale gelebilmesi için komite aşamasında  katkı koyduklarını belirtti.

Yasanın kısa sürede yürürlüğe gireceğini söyleyen Özdenefe, ancak hükümetin rehavete kapılma lüksü olmadığını, yapması gerekenleri süratle tamamlaması gerektiğini kaydetti.

Her şeyden önce planlama ve yol haritasının hayata geçirilmesi gerektiğini söyleyen Özdenefe, denetleme ayağının cezalandırmadan daha önceliği olduğunu belirtti.

Belediyeler Yasası’nda belediye yetki ve sorumluluklarının baki olduğunu kaydeden Özdenefe, cezaların uygulanması ile ilgili belediyeye yetki verilmesinin önünün açıldığını söyledi.

Özdenefe, CTP’nin yasaya olumlu oy vereceğini ifade etti.

Muhalefetin bugünkü Meclis oturumunda nisaba da destek verdiğini söyleyen Özdenefe, CTP, TDP ve DP’nin nisaba destek vererek sorumlulukla davrandıklarını belirtti.  

CANALTAY

UBP Milletvekili Resmiye Canaltay ise, pandemi süreciyle yasanın eksikliklerinin ortaya çıktığını, bu önerinin bu nedenle hazırlandığını, yasaya çok emek verildiğini söyledi.

Canaltay, komiteye, muhalefete ve tüm destek verenlere teşekkür etti.

Pandemi döneminde kurallara uymanın önemli olduğunu ancak toplumun kuralara uymayı sevmediğini dile getiren Canaltay, cezaların caydırıcı olması amacıyla rakamların yüksek olduğunu söyledi.

Halkın farkındalığını artırma noktasında yasanın önemli olduğunu belirten Canaltay, Cumhurbaşkanın yasayı bir an önce onaylaması temennisinde bulundu.

UBP’nin olumlu oy vereceğini söyleyen Canaltay, halka da kurallara uymaları çağrısında bulundu.

ULUÇAY

Ardında, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay, salgına yönelik zorlu mücadelede caydırıcı cezaların önlemlerin uygulanması noktasında daha iyi bir ortam yaratması temennisinde bulunarak, katkı koyan herkese teşekkür etti.

Konuşmalardan sonra, Meclis Genel Kurulu Bulaşıcı Hastalıklar Yasa Önerisi’ni oybirliğiyle kabul etti. Oylamadan sonra Genel Kurul’un olağanüstü toplantısı tamamlandı.

17/09/2020 11:37
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Bulaşıcı Hastalıklar Yasa Önerisi
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.