Burcu: Sorunun çözümüne katkı koymayan, kabul edilemez bir durum

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu açıklama yaptı

ads
16/07/2019

ads
Burcu: Sorunun çözümüne katkı koymayan, kabul edilemez bir durum

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu açıklama yaparak, bölgedeki gerginliğin azaltılmasına ve tıkanıklıkların aşılmasına yönelik arayışlar için çıkış yolunun, diyaloğa dayalı hakkaniyetli bir işbirliğinden geçtiğini belirtti. AB’nin Türkiye’ye karşı bazı yaptırım kararları almasının, bölgede sorunun çözümüne katkı koymayan, adil olmayan, kabul edilemez bir durum olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu’nun açıklaması şu şekilde:

“GKRY bütün ısrarlı uyarılarımıza rağmen, hidrokarbon faaliyetlerini tek yanlı olarak sürdürmeye devam edince, Kıbrıs Türk tarafına ve Türkiye’ye aynı şeyi yapmaktan başka bir seçenek bırakmamıştır.

Bu şekilde yarattıkları gerginlik ortamının değiştirilmesi ve tansiyonun düşürülmesi adına, bilindiği üzere Cumhurbaşkanımız Sayın Mustafa Akıncı hidrokarbon çalışmalarının birlikte ele alınması için ortak bir komite kurulması önerisini detaylı bir biçimde Sayın Anastasiadis’e sunmuştur. Cumhurbaşkanımız’ın bu önerisi adamız ve etrafımızdaki coğrafyayı, aynı zamanda enerji çeşitliliği ve güvenliği bakımından alternatifler arayan AB’yi de rahatlatacak bir öneridir.

Önerilerimiz henüz karşı tarafın değerlendirmesine açık bir durumdayken, beklentimiz AB’nin Rum Yönetimine bu önerilerimizi ciddiyetle ele alıp değerlendirmesini telkin etmesi yönündeydi. Bunu yapmayıp tam tersi olarak AB’nin Türkiye’ye karşı bazı yaptırım kararları alması sorunun çözümüne katkı koymayan, adil olmayan, kabul edilemez bir durumdur.
AB’nin bu tutumu Doğu Akdeniz’deki gerginliği azaltmadığı gibi, Kıbrıs’taki çözüm çabalarına da hiçbir katkı koymamaktadır. Bölgemizdeki gerginliğin azaltılmasına ve tıkanıklıkların aşılmasına yönelik arayışlar için çıkış yolu, cezalandırmaktan değil diyaloğa dayalı hakkaniyetli bir işbirliğinden geçmektedir."

16/07/2019 12:19
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Burcu: Sorunun, HABER, KIBRIS, çözümüne, katkı, koymayan, adil, olmayan, kabu, l edilemez, bir, durum
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.