HABER KIBRIS

Büyük meydan okuma! Buzları kırıp ortaya çıktı

ads
17/03/2018
HK

Büyük meydan okuma! Buzları kırıp ortaya çıktı

İngiltere ve Rusya arasındaki siyasi kriz sürerken Londra yönetiminden yeni bir hamle geldi. Kuzey Buz Denizi'nde duran nükleer denizaltı HMS Trechant buzları kırarak ortaya çıktı. Rusya Dışişleri Bakanlığı İngiltere'nin Rusya Büyükelçisi Laurie Bristow'un bakanlığa çağırıldığını duyurdu.

Eski Rus ajanı Skripal ve kızının İngiltere'de sinir gazıyla zehirlenmesinin ardından başlayan İngiltere Rusya gerilimi sürüyor. Karşılıklı diplomatların sınır dışı edilmesi kararının ardından iki taraftan da hamleler gelmeye devam ediyor. Son olarak Londra yönetimi Kuzey Buz Denizi'nde duran nükleer denizaltı HMS Trechant'ı ortaya çıkarmaya karar verdi. İngiltere Başbakanı May'in açıkladığı son yaptırımların ardından dev denizaltı buzları kırarak ortaya çıktı.

İngiliz basınında büyük heyecan yaratan bu hamle 'soğuk savaş', 'buz kırıcı' gibi başlıklarla manşetlere taşındı.

Büyük meydan okuma Buzları kırıp ortaya çıktı

 

 

İNGİLTERE'NİN RUSYA BÜYÜKELÇİSİ RUS DIŞİŞLERİ'NE ÇAĞIRILDI

Rusya Dışişleri Bakanlığı İngiltere'nin Rusya Büyükelçisi Laurie Bristow'un bakanlığa çağırıldığını duyurdu.

İngiltere Başkanı Theresa May, İngiltere'nin 23 Rus diplomatı sınır dışı ettiğini açıklamıştı. May, tehlikeye ilişkin kanıt olması durumunda İngiltere'deki Rusya'ya bağlı varlıkları dondurabileceğini söylemişti. Rusya'nın İngiltere Büyükelçiliği, İngiltere'nin diplomat hamlesinin 'düşmanca ve kabul edilemez' olduğunu açıklamıştı. Rusya İngiltere'de yaşayan ve gidecek vatandaşlarına uyarı mesajı yayınladı.

Bu habere tepkiniz:
TAGS: ingiltere, rusya, denizaltı
MANŞETLER

HK İNGİLTERE

© 2018 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.