Cabacaba Solar’dan bir ilk: KKTC’nin ilk ve tek ‘Uluslararası Yeşil Enerji Sertifikası’

ads ads ads ads
30/07/2021

ads
ads
ads
Cabacaba Solar’dan bir ilk: KKTC’nin ilk ve  tek ‘Uluslararası Yeşil Enerji Sertifikası’

KKTC’nin ilk ve tek Uluslararası Yeşil Enerji Sertifikası (I-REC), kurulumu adamızdaki yenilenebilir enerji alanında profesyonel kadro ve eğitimli mühendisleri ile öncü olan Cabacaba Solar tarafından yapılmış olan 2.5MW2’lık Acapulco Resort Convention & Spa Hotel Solar Enerji tarlasına verildi.

I-REC, üretilen enerjinin kaynağının ve özniteliğinin izlenebilirliğini sağlayarak dünya çapında bir yeşil enerji standardı belirlenmesini amaçlayan Hollanda merkezli “International REC Standard Foundation” tarafından uygulamaya konulan ‘Enerji Nitelik Sertifikası’dır. RECs International tarafından geliştirilen I-REC, elektriğin yenilenebilir enerji kaynaklarından üretildiğini belgeleyen uluslararası sertifikadır ve yenilenebilir enerji tesislerinde üretilen her 1 MWh elektrik karşılığında bir sertifika oluşturulmaktadır. Yenilenebilir Enerji Sertifikaları, gelişmiş ülkelerde yenilenebilir enerji yatırımlarını ve tüketimini yaygınlaştırmak amacı ile sıkça kullanılan bir sistem olarak biliniyor.

Üretilen her birim elektriğin, kaynağından başlayarak takip edilmesini ve nihai tüketiciye kadar izlenebilmesini sağlayan bu sistem sayesinde tüketicilerin bilinçli ve güvenilir bir seçim yapmasına katkı sağlanıyor. I-REC sahibi olmak için belirli gereklilikleri yerine getiren üretim tesisleri, I-REC tarafından oluşturulan veri tabanına kaydolarak üretimlerine karşılık gelen yenilenebilir enerji sertifikalarını elde edebiliyor.

Cabacaba Solar şirketinden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “ Adamızda solar enerjinin geleceği konusunda tartışmalar sürerken, Cabacaba Solar ve Acapulco Hotel’in Hollanda merkezli I-REC sertifikasını alabilmenin haklı gururun taşımaktadır. Enerjiden sorumlu bakanlık ve elektrik üretim, dağıtım ve iletimden sorumlu kurumun bir an önce gerekli yatırımlar için adımlar atması ile adamızdaki bu tarz yeşil, sürdürülebilir, ucuz enerji kaynaklarının yaygınlaştırılması sağlanmalıdır. Cabacaba Solar şirketi, müşterileri adına I-REC sertifikalama işlemlerini üstlenerek sürdürülebilirlik politikalarına destek olmaktadır.”

30/07/2021 17:01
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: Cabacaba Solar
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.