Canaltay: Anayollar süratle ışıklandırılacak, kaza olan kavşaklarda tedbirler alıyoruz

ads ads ads
23/06/2021

ads
ads
ads
Canaltay: Anayollar süratle ışıklandırılacak, kaza olan kavşaklarda tedbirler alıyoruz

  Ulaştırma ve Bayındırlık Bakanı Resmiye Canaltay, yıllardır bekleyen ve geçmişte büyük projelerle birlikte çözümlenmek istendiği için bir tülü sonuçlandırılamayan sorunlara pratik çözümler getirerek, aslında beklememesi gereken nispeten küçük projeleri tamamlayacaklarını, bunun için yoğun bir çalışma başlattıklarını vurguladı.

   Yıllardır bekleyen, kronikleşen sorunlara çözüm bulmaya başladıklarını ifade eden Canaltay, yakında birçok projenin biteceğini söyledi. 

   Anayollardaki ışıklandırma yetersizliği konusunda şikayetler aldıklarını belirten Canaltay, göreve geldiği andan itibaren yollarda ışıklandırma projelerine el attığına ve yakında bu sorunun çözüleceğine dikkat çekti.

   Canaltay, kazaların meydana geldiği kavşakları tespit ettiklerini ve süratle buralarda iyileştirmeler yapılacağını, tedbirler alınacağını vurguladı.

    Resmiye Canaltay, Haber Kıbrıs Web TV’de yayınlanan “Markaj” programına katılarak, Ali Baturay’ın sorularını yanıtladı.

“Çağman’ın istifasına saygı duyulmalı”

   Resmiye Canaltay, istifa eden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Koral Çağman’ın istifası hakkındaki soruya cevap vererek, “İstifasına saygı duyulmalı. Yeni tanıdım, değerli biridir. Kalsaydı güzel işlere imza atacaktı” diye konuştu.

“Komitelerde yasa çıkarmak çok zor”

   Geçmişte başka kişilerin de siyasete atılıp, daha sonra ısınamadığı için bıraktığının hatırlatılması üzerine Canaltay, siyasetin kendine özgü zorlukları bulunduğunu, meclis çalışmalarının da kolay olmadığını söyledi. Canaltay, “Meclis komitelerde çalışmak uzun sürüyor, yorucudur ve meclis genel kurullarında yer almak zordur. Herkes kaldıramıyor” dedi.

   Canaltay, “Komitelerde yasa çıkarmak çok zor. Mevzuat ve meclis hızlı çalışmalı. Yasalara ihtiyaç vardır. Çocuk İzlem Merkezi Yasası’nı ivediliğe aldırdım bunu bile geçirmekten aciz durumdayız. Yasa çıkarmak vekillerin işi ancak güçlü ekipler olmalı. Mecliste çalışanlar 7/24 çalışsa da yetiştiremez. Meclis altyapısı geliştirmelidir” dedi.

“Kaza olan kavşakları tespit ettik”

   Göreve geldiği andan itibaren yollarda ışıklandırma projelerine el attıklarına dikkat çeken Canaltay, “Elektrik projelerini yetiştirmek için uğraşıyoruz. Personel eksikliği var. Buna rağmen projeler yetiştirilemeye çalışıyor. Kazaların meydana geldiği kavşakları tespit ettik. Ulukışla kavşağının ışıklandırılması gerekiyor. Turunçlu kavşağında hız radarın yeri değiştirilmeli. Bu konularda çalışma yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Yollar ışıklandırılacak”

   16 kişinin öldüğü Karşıyaka yolu için ışıklandırma projesinin hazırlandığını ve ihale aşamasına gelindiğini belirten Canaltay, “Lefkoşa Fuar Alanı yakınındaki kavşakta da ışıklandırma geliştirilecek ve oraya trafik ışığı konulacak. Mağusa- Salamis yolu da ışıklandırılacak” şeklinde konuştu.

“Yıllardır bekleyen sorunlara çözüm bulunuyor”

   Yıllardır bekleyen sorunlara pratik çözümler bularak, küçük projeleri tamamlayacaklarına işaret eden Canaltay, “Lavinium Sitesi sakinlerini Girne- Lefkoşa anayoluna ulaştıracak yol projesi bitmek üzere. Mağusa Limanı’nda da çalışmalar yapılacak. İskele- Çayırova ve Balalan- Erenköy yolunda çalışmalar sürüyor. Lefke yolunda da çalışmalar devam ediyor. Bu projeler kısa sürede bitirilecek. Girne- Lefkoşa anayolunda çökmeler var, bunlar da düzeltilecek. Kuzey çevre yolundaki çember sorunu çözüldü” dedi.

“Ulaşım bir ülkenin kültür seviyesini gösterir”

   Ulaşımın bir ülkenin kültür seviyesini gösterdiğini ve yapılan her yatırımın ekonomi olarak geri döndüğünü belirten Canaltay, “Karayolları ve deniz yollarında gerekli çalışmalar çoktan yapılmalıydı. Apostolos Andreas Manastırı’na giden yol çok kötü, çok şikayet geliyor. Turizm ülkesiyiz bu nedenle Apostolos Andreas yolunda da çalışma yapılması gerekiyor. O yol gündemimizdedir, mutlaka düzeltilecek” ifadelerini kullandı.

23/06/2021 17:18
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: resmiye canaltay, ubp, haberkibris, markaj, ulaştırma bakanı, kktc yollar,
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.