Cannes Film Festivali başladı... Bu yıl özel ödül Meryl Streep'e

Sinema dünyası için en heyecanlı günler başladı... Cannes Film Festivali'nin ilk gününde Juliette Binoche ve Meryl Streep göz kamaştırdı.

ads ads ads ads ads
15/05/2024

ads
Cannes Film Festivali başladı... Bu yıl özel ödül Meryl Streep'e

Film endüstrisinin en prestijli etkinliklerinden biri olan Cannes Film Festivali başladı. Festival, ünlü oyuncu Meryl Strrep'e takdim edilen özel onur ödülü ile dikkat çeken bir başlangıç yaptı.

Başrollerini Lea Seydoux, Vincent Lindon, Louis Garrel ve Raphael Quenard'ın paylaştığı bir Fransız komedisi olan açılış gecesi filmi The Second Act'in gösterildiği festivalde, kırmızı halı 10 gün boyunca yıldızlar geçidine tanık olacak.

Festivalin ilk alkışı ise Meryl Streep'e gitti. Ünlü oyuncu Juliette Binoche'den ödülünü alan Streep, "Yüzümden bıkmadığınız için çok minnettarım" dedi. Streep sözlerine şu şekilde devam etti: "Genelde her konuda haklı olan annem bana şöyle dedi: ‘Meryl, canım, göreceksin. Her şey çok hızlı gidiyor. Çok hızlı. Ve öyle oldu ve öyle de oluyor.”

Bu yıl festival, detaylarıyla da dikkat çekiyor. Barbie'nin yönetmeni Greta Gerwig'in Cannes jürisinin başkanlığını yapan ilk Amerikalı kadın olması ya da Ebru Ceylan'ın yine aynı jüride yer alması gibi...

Ancak bu yıl festivalde bazı skandalların izi de bulunuyor. Fransız aktör Judith Godreche'nin bu yılın başlarında iki film yönetmenini tecavüz ve cinsel tacizle suçlamasının ardından, Fransız film endüstrisinde bir #MeToo hareketi başladı. İddiaların sahibi Godreche kısa filmi Moi Aussi ile festivalde yer alan isimlerden biri.


#MeToo'nun Fransa'da yaygınlaşmasıyla ilgili Gerwig, Cannes'da gazetecilere bunun bir ilerleme olduğunu söyledi: "Film camiasındaki insanların bize hikayeler anlatması ve bir şeyleri daha iyiye doğru değiştirmeye çalışmasının sadece iyi olduğunu düşünüyorum" dedi. “Amerikan film camiasında önemli bir değişim gördüm ve bu tartışmayı genişletmeye devam etmemizin önemli olduğunu düşünüyorum."

Jüride Gerwig'e, Killers of the Flower Moon'un yıldızı Lily Gladstone; Fransız aktör Eva Green; İspanyol film yapımcısı JA Bayona; Fransız aktör Omar Sy; Lübnanlı aktör ve yönetmen Nadine Labaki; Japon film yapımcısı Hirokazu Kore-eda; Türk senarist Ebru Ceylan; ve İtalyan aktör Pierfrancesco Favino eşlik ediyor.

15/05/2024 13:26
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: Cannes Film Festivali, Meryl Streep
MANŞETLER

HK MAGAZİN

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.