Çavuşoğlu, Kıbrıs sorunu ile ilgili konuştu

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Milli davamız Kıbrıs konusunda sırf müzakere etmek için tekrar masaya oturmayacağız." dedi.

ads
ads
18/11/2019
HK

ads ads
Çavuşoğlu, Kıbrıs sorunu ile ilgili konuştu

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Dışişleri Bakanlığı ve ilgili kurumlarının 2020 bütçesinin sunumunu yaptı.

Sunumunda Kıbrıs konusuna da dikkat çeken Çavuşoğlu, Türkiye’nin milli davası olarak niytelendirdiği Kıbrıs konusunda sırf müzakere etmek için tekrar masaya oturmayacaklarını vurguladı.

Çavuşoğlu şunları kaydetti:

“Yeni bir süreç başlayacaksa, iki tarafın da siyasi eşitliğine ilişkin tüm muğlaklıkların önceden ortadan kaldırılması gerektiğini muhataplarımızın dikkatine getiriyoruz. En son BM Genel Sekreteri ile yaptığımız görüşmede de bizzat Sayın Cumhurbaşkanımız bu konuyu gündeme getirmiştir”

Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Doğu Akdeniz’de en uzun kıyı şeridine sahip olan Türkiye’nin Kıbrıs Adası’nın batısında ve kuzeyindeki deniz alanlarında meşru hak ve çıkarları bulunduğunu hatırlattı.

Çavuşoğlu, “Ülkemiz bunları korumak için gerekli tedbirleri almıştır, almaya da devam edecektir. Hem kendi kıta sahanlığımızda kendi haklarımızı, hem de garantör ülke olduğumuz KKTC’nin haklarını korumaya devam edeceğiz” dedi  

(BRT/AA)

18/11/2019 13:49
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Çavuşoğlu, Türkiye, haber, kıbrıs, Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.