HABER KIBRIS

KTGB yeni dergisi “Medya” çıktı

Kıbrıs Türk basını için bir arşiv ve kaynak oluşturması amaçlanan derginin yılda üç kez yayımlanması planlanıyor.

ads
02/01/2011

ads
KTGB yeni dergisi “Medya” çıktı

Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği’nin (KTGB) yeni dergisi “Medya” çıktı.

Kıbrıs Türk basını için bir arşiv ve kaynak oluşturması amaçlanan derginin yılda üç kez yayımlanması planlanıyor.

Dergi, yeni yıl nedeniyle birlik üyelerine ücretsiz dağıtılırken, önümüzdeki günlerde gazete bayileri ve marketlerde de satışa sunulacak.

Birlik üyeleri yanında, birçok gazeteci ve akademisyenin köşe yazısını, röportajını ve araştırmasını içeren yeni dergi, mesleki konularda daha çok sorgulama yapabilme fikriyle doğdu.

KTGB Başkanı Cenk Mutluyakalı, derginin önsözünde yayın yaşamına kattıkları “Medya”nın, bugüne ve geleceğe, medyanın sorunlarına, sıkıntılarına ve Kıbrıs Türk medyasına bakış açılarından bir kaynak olmasını istediklerini belirtiyor.

Medya Yayın Kurulu Sorumlusu Nezire Gürkan ise önsözünde, dergiyle ilgili talep iletildiğinde tereddütlü yaklaştıklarını, ancak medyaya dair bir şeyler yapmak, kayda geçirmek, kaynak oluşturmak adına itirazsız bu çalışmaya daldıklarını ifade ediyor.

Gürkan, ilk sayısı kendileri için de bir deneme olan derginin adım adım eksiklerini gidereceklerini, öneri ve eleştirilerle geliştireceklerini vurguluyor.
Medya’nın ilk sayısının kapağında, geçtiğimiz ay kaybettiğimiz şair - yazar Fikret Demirağ’ın portresi yer alıyor.

Dergide, Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği ve Cemiyeti’nin tarihçesine ilişkin araştırma - röportajlar, DAÜ İletişim Fakültesi’yle ilgili röportajlar, gazeteci Özer Hatay’la röportaj, Kıbrıs Türk basınından ve Gazeteciler Birliği’nden haberler, Kıbrıs Türk medyasından karikatürler, fotoğraflar, medya teknolojileriyle ilgili bilgiler içeren bir yazı, tanınmış birçok gazetecinin köşe yazıları, KKTC’de basın mevzuatıyla ilgili bir makale ve medyaya dair yazılar yer alıyor.

Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği’nin yeni dergisi Medya’nın yayın kurulunda Nezire Gürkan’ın sorumluluğunda Özgül Gürkut Mutluyakalı, Aysu Basri Akter, Levent Kutay ve Harun Uçar görev aldı.

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği’nin (KTGB) yeni dergisi “Medya” çıktı., Kıbrıs Türk basını için bir arşiv ve kaynak oluşturması amaçlanan derginin yılda üç kez yayımlanması planlanıyor.
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.