ad

ABD, 5 Çin firmasını daha kara listeye aldı

ABD Ticaret Bakanlığı, 5 Çinli teknoloji firmasını kara listeye alarak, firmaların ABD yapımı çip ve bileşenlerini satın almasına engel koydu.

ads
24/06/2019

ads
ABD, 5 Çin firmasını daha kara listeye aldı

ABD, dünyanın en büyük teknoloji firmalarından Huawei dahil birçok Çinli firmaya, ABD yapımı teknolojileri hükumetin izni olmadan satılmasını yasaklamıştı. ABD Ticaret Bakanlığı, yasağın kapsamını genişleterek kara listeye 5 Çinli firma daha ekledi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Higon, Sugon ve Chengdu Haiguang isimdeki 3 mikroçip firmasının Chengdu Haiguang Mikro Elektrik Teknolojileri isimli firmanın ve Wuxi Jiangnan Bilgisayar Teknolojileri Enstitüsünün kara listeye alındığı kaydedildi. 

Sugon ve Wuxi Jiangnan Bilgisayar Teknolojileri Enstitüsü, Çin’in yüksek performanslı bilgisayar geliştirme çalışmalarında lider konumunda bulunuyor. Sugon firmasının bilgisayarları ordu tarafından kullanılırken Wuxi Enstitüsü, Çin Genelkurmay Başkanlığı'na bağlı bulunuyor. Higan firması, mikroçipler, elektronik bilgi sistemleri, yazılım ve bilgisayar sistem entegrasyonu üzerinde çalışmalar yaparken Chengdu firması X86 mimarisine sahip çipler ve mikroçipler üretiyor. 

Geçen ay ABD Başkanı Donald Trump, 'ulusal güvenlik' gerekçesiyle Huawei gibi birçok Çinli firmanın Amerikan teknolojilerini satın almasını engelleyen başkanlık kararnamesini imzalamıştı. 

24/06/2019 09:00
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: ABD, 5, HABER, KIBRIS, Çin, firmasını, daha, kara, listeye, aldı
MANŞETLER

HK DÜNYA

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.