Çeyrek asırlık birikim ziyaretçilerini bekliyor…

Bülent Çınarlılı, Gönendere’de evinin bahçesinde bulunan bir odayı kültür evi yaptı.

ads ads ads ads
26/03/2021

ads
ads
ads
Çeyrek asırlık birikim ziyaretçilerini bekliyor…

Gülten Özyakup Sezgin

Bülent Çınarlılı, Gönendere’de evinin bahçesinde bulunan bir odayı kültür evi yaptı. Bülent Çınarlılı, 20 yıldan beridir biriktirdiği Kıbrıs Kültürünü yansıtan eski eşyaları yaklaşık bir yıl önce “Çınarlılı Kültür Evi’nde” bir araya getirdi.

Koronavirüs salgını nedeniyle resmi açılışını yapamayan Çınarlılı, ziyaretçileri beklediği Çınarlılı Kültür Evi’ni Haber Kıbrıs’a anlattı.

HK: Bizlere kendinizden bahseder misiniz?

Bülent Çınarlılı: Ben 1955 yılında Çınarlı köyünde doğdum. İlkokulu Çınarlı köyünde bitirdikten sonra Ortaokul öğrenimini Mağusa’da tamamladım ve sanat hayatına atıldım. Daha sonra Müteahhitliğe girdim ve 25 yıllık iş hayatımı tamamladıktan sonra emekliye ayrıldım. 

HK: Çınarlılı Kültür Evi’nin serüvenini bizlere anlatır mısınız?

Bülent Çınarlılı: Burada 20 yıllık bir birikim var. Hatta belki de daha fazla… Bu eşyalar hep kasalarda dururdu. Böyle bir Kıbrıs evi yapmayı uygun gördüm ve yaptım.

  Eski Kıbrıs eşyalarımıza çok büyük merakım vardır. Biriktirdiğim eşyalarım daha önce yerim küçük olduğundan dolayı hep dışarda kalır toz, kir ve paslanırdı. Merakımdan dolayı böyle bir yer yapmayı istedim. Küçük meblağlarla bitirebilirim diye girdim ama gerçekten çok büyük meblağlara mal oldu. Ama güzel bir yer oldu. Kıbrıs kültürünü seviyorum yaşatmaya çalışacağım.

   Elimden geldiğince de bazı şeyleri de kendim yaptım. Halen yapmaya da çalışırım. Sağ olsun gelen giden arkadaşlarımız da her gelen katkı birkaç eşya getirip katkı koyuyor. Kendimde bulduk sonra alıyorum tamirini yapıp burada sergiliyorum.

  Bir yıl oluyor Kültür evi açık ama maalesef pandemi’den dolayı açılışını yapamadık. İnşallah açılışını da gerçekleştireceğiz. Kültür evinin ismini de Çınarlılı Kültür evi olarak koymak isterim. İnşallah da yaz döneminde açılışını yapacağım.

Burası herkese açıkdır. Ziyaret etmek isteyenler buraya gelip ziyaret edebilir. Herkesi de buraya beklerim mutlaka gelip görsünler.

Kendi emeğim, kendi mali gücümle kendim yaptım. Kendi gücümle buraya kadar geldim. Kültürümüzü yaşatmayı çok seviyorum.

***

 

26/03/2021 16:00
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: Çınarlılı Kültür Evi, Bülent Çınarlılı, Gönendere, çınarlı
MANŞETLER

HK KÜLTÜR SANAT

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.