Ciltte bakteri oluşumunu önlemeye yardımcı oluyor!

Bilimsel olarak “simmondsia chinensis” olarak adlandırılan jojoba, çölde yetişen çalımsı bir bitkidir. jojoba yağı bu bitkinin tohumlarından elde edilir. Peki, jojoba yağı nedir? Jojoba yağının faydaları nelerdir? Merak edilen tüm detaylar haberimizde...

ads
ads
29/06/2020

ads ads
Ciltte bakteri oluşumunu önlemeye yardımcı oluyor!

Amerikan yerlileri tarafından çok eski yıllardan beri yaraların iyileştirilmesi için kullanılan jojoba yağı, E vitamini bakımından oldukça zengindir. Bu özelliğinden dolayı özellikle, cilt üzerindeki tahrişlerde, küçük çizik ve kesiklerde kullanılmaktadır. Peki, jojoba yağı nedir? Jojoba yağının faydaları nelerdir? Bilinmesi gerekenleri haberimizde sizler için derledik.

JOJOBA YAĞI NEDİR?

Jojoba yağı, doğal bakım ürünlerinin özünde kullanılan bir çeşit bitki yağıdır. Anavatanı Arizona, California ve Kuzey Meksika olan Simmondsia Chinensis bitkisinin tohumlarından elde edilir. Uygun koşullarda 200 yıl kadar yaşayabilen bir bitkidir. Kökleri oldukça derine ulaşır ve bu sayede kuraklık ve ısı farklılıklarına karşı dayanıklıdır. Toprağın derinliklerinden değerli mineralleri özümseyen bir bitkidir.

Üstün yağlayıcı özelliğine sahip olan jojoba yağı, yüksek devirli makinelerde, alet ve metal kesme işlemlerinde de kullanılmaktadır. Aynı zamanda nem oranı yüksek olan jojoba yağı, bu özelliği sayesinde sürtünmeyi en aza indirerek çalışan makine parçalarının aşınmasını önler. Jojoba yağı motor yağı olarak da kullanılmaktadır.

JOJOBA YAĞININ BAŞLICA FAYDALARI

* Cilt üzerindeki akneleri giderir.

* İçeriğindeki A ve E vitaminin sağladığı antioksidan etkilerin yanında güçlü yağ asitleri sayesinde kırışıklıklara karşı savaşır ve cildin genç görünmesini sağlamaya yardımcı olur.

* Cilde hızla nüfuz eder ve kolayca pürüzsüzleşir, gözenekleri tıkamadan veya yağlı bir kalıntı bırakmadan sağlıklı, parlayan cildi teşvik etmeye yardımcı olur.

* Saç kırılmasını önler.

* Güneş yanıklarını hafifletir.

* Sedef hastalığı ve egzamada alevlenmeleri azaltmaya yardımcı olur.

* Yaraları iyileştirir.

* Anti-Mikrobiyal olduğundan mikropları temizleyerek ciltte bakteri oluşumunu önler.

29/06/2020 11:33
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: jojoba yağı, cilt, bakteri, sağlık
MANŞETLER

HK SAĞLIK

Yaz ishallerine karşı bol bol su için

HK SAĞLIK

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Serap Ceran Çağrıl; havaların ısınmasıyla birlikte yaz enfeksiyonlarına, özellikle yaz ishallerine karşı tedbirli olunması gerektiğini belirterek; "Yaz ishali gelişen çocukta su kaybı yaşanır ve sıcak havaların da etkisiyle artan su kaybı daha da artabilir. Çocuğun yaşına uygun olarak ishale yönelik diyet uygulamaları da hastaneye başvuru oranlarını azaltır. Bu süreçte ailelerin mutlaka hekimle irtibat halinde olmaları gerekir” dedi.

Bayram sofralarınıza sağlık katacak 15 öneri

HK SAĞLIK

Koronavirüs tehlikesi nedeniyle bu bayramda da her ne kadar kalabalık sofralarda yan yana oturamayacak olsak da, özenle hazırlanacak menüler için planlar şimdiden yapılıyor. Ancak özellikle kırmızı et tüketiminin arttığı Kurban Bayramı’nda, porsiyon miktarlarından pişirme yöntemlerine kadar pek çok konuya dikkat edilmesi sağlık açısından büyük önem taşıyor. Memorial Ataşehir Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Uz. Dyt. Gözde Akın, kurban eti tüketirken uymanız gereken kurallar hakkında önemli bilgiler verdi.

Regl sancısına iyi gelen 5 kurtarıcı besin

HK SAĞLIK

Regl dönemi kadınlar için hem fizyolojik hem de psikolojik açıdan zor geçen bir dönemdir. Regl döneminin en tatsız yanlarından biri sancılardır. Bu dönemde sağlıklı beslenmenin önemi büyüktür ve doğru beslenme ile bu etkileri daha aza indirebilirsiniz. Türkiye’nin ilk dijital kadın asistanı Pepapp, regl sancısının sebeplerini araştırdı ve regl sancısına iyi gelecek yiyecek ve içecekleri kadınlarla paylaştı.

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.