Çin ABD'nin Filistin'in BM üyeliğine vetosuna tepki gösterdi

ads ads ads ads
19/04/2024

ads
Çin ABD'nin Filistin'in BM üyeliğine vetosuna tepki gösterdi

Çin, Filistin'in Birleşmiş Milletler'e tam üyelik başvurusunun ABD'nin vetosuyla reddedilmesine tepki göstererek, Orta Doğu'da kalıcı barışın tek yolunun bağımsız Filistin devletinin kurulmasından geçtiğini açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lin Cien, Pekin'de düzenlenen günlük basın toplantısında Bileşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ndeki (BMGK) oylamaya ilişkin değerlendirmede bulundu.

Filistin’in ilkin 2011'de yaptığı başvuruda Konseyin kararının ABD’nin muhalefetiyle askıya alındığını, 13 yıl sonra yine ABD’nin vetosu yüzünden Filistin’in BM’ye tam üyelik başvurusunun bir kez daha reddedildiğini aktaran Sözcü Lin, "Filistinlilerin on yıllardır sürdürdüğü bağımsız devlet kurma hayali bir kez daha acımasızca köşeye atıldı. Tarih ve insanlık, ABD’nin bu eylemlerini hatırlayacaktır." dedi.

Lin, İsrail-Filistin sorununun halen devam ettiğini ve Gazze'de büyük bir insani krize sebep olduğunu hatırlatarak, "Filistin’in BM’ye tam üyeliğini ABD tarafından veto edilmiş olsa da uluslararası toplumun Filistin soruna adil ve kalıcı çözüm bulunması beklentisi reddedilmemeli." ifadesini kullandı.

19/04/2024 18:25
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS:
MANŞETLER

HK DÜNYA

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.