HABER KIBRIS

Cinayet önlenebilirdi!

Boşanıyor!

ads
15/05/2012
Yenidüzen - Didem Menteş

Cinayet önlenebilirdi!
ads

Diker cinayetinde yeni gelişmeler… Üvey anne Özlem Diker, “şiddet” nedeniyle polise başvurmuş ancak daha sonra şikayetini geri çekmiş

“ŞİDDET GÖRDÜ, POLİSE GİTTİ, SONRA VAZGEÇTİ”

Küçük Mustafa’nın öldürülmesi öncesinde, üvey anne Özlem Diker’in “şiddet”e maruz kaldığı, Değirmenlik Karakolu’na giderek şikayetçi olduğu ancak daha sonra şikayetini geri çektiği ortaya çıktı. Bu şikayetin ardından, sosyal yardım kurumlarına bilgi verilmemesi “koruyucu devlet” olgusu ile “sosyal yardım ağı”ndaki eksiklikleri bir kez daha ortaya çıkardıÜlkede büyük yankı uyandıran ve adeta yürekleri dağlayan 7 yaşındaki Mustafa Diker cinayetinin ardından yeni gelişmeler yaşanıyor.

Diker’i öldürmek iddiasıyla tutuklu olarak yargılanan ve cinayeti “itiraf” ettiği açıklanan Erol Diker’in eşi, üvey anne Özlem Diker’in, cezaevinde boşanma davası için girişim başlattığı öğrenildi.

Özlem Diker’in, cinayetle ilgisi olmadığı yönünde ifade verdiği, “Gece yatağından uyandırılarak, çocuğun öldürüldüğünün kendisine söylendiği” ve “bu bilgiyi saklaması için tehdit edildiği” de konuşuluyor.

ÇOCUĞUNU GÖREMEDİ

“Anneler Günü”nde, Özlem Diker’in 4 yaşındaki çocuğunun ailesi tarafından cezaevine getirildiği, ancak cezaevi yönetimi tarafından anneye “ziyaret izni” verilmediği öğrenildi.

ŞİDDET GÖRMÜŞ

Küçük Mustafa’nın öldürülmesi öncesinde, üvey anne Özlem Diker’in “şiddet”e maruz kaldığı, Değirmenlik Karakolu’na giderek şikayetçi olduğu ancak daha sonra şikayetini geri çektiği ortaya çıktı. Bu şikayetin ardından, sosyal yardım kurumlarına bilgi verilmemesi “koruyucu devlet” olgusu ile “sosyal yardım ağı”ndaki eksiklikleri bir kez daha ortaya çıkardı.

Diker’in ailesine yakın kişiler, polise başvuru yapıldığını ancak daha sonra “korktuğu” gerekçesiyle bu şikayetin geri çekildiğini aktarırken, avukatı da bu bilgiyi doğruladı, ancak yargı aşamasında herhangi bir değerlendirme yapamayacağını söyledi.

“CİNAYET ÖNLENEBİLİRDİ”

Aileye yakın kişiler, bu şikayetin, cinayetten aylar önce yapıldığını da anlatarak, “Aynı dönemde Özlem Diker hastaneye de giderek tedavi gördü. O dönemde de kimse gerekli soruşturmayı yapma ihtiyacı duymadı. Eğer sistem kendi içerisinde bu sorgulamayı yapsaydı cinayet önlenebilirdi” diye konuştu.

Baba Erol Diker’in küçük Mustafa’ya iki kez tecavüz ettiği, daha sonra “birine anlatmaması için” onu öldürdüğü belirlendi 

Bu habere tepkiniz:
TAGS: erol diker, özlem diker, mustafa diker
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2018 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs. Design: LATIS Internet Media Systems