Çin’den krizi tırmandıracak adım! İkinciyi inşa ediyorlar

Amerikan Bilim Adamları Federasyonu (FAS), elde edilen uydu görüntülerinde Çin'in, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde 2. bir nükleer füze silo sahası inşa etme çalışmaları yürüttüğünü duyurdu.

ads ads ads
28/07/2021

ads
ads
ads
Çin’den krizi tırmandıracak adım! İkinciyi inşa ediyorlar

Çin ile ABD arasında son zamanlarda yaşanan siyasi gerginliğin üzerine, Amerikan Bilim Adamları Federasyonu’ndan (FAS) gelen Çin’in yeni bir nükleer füze silo alanı inşa ettiği haberi gündem olmasının yanı sıra ABD’li yetkilileri de harekete geçirdi.

FAS tarafından yapılan açıklamada, Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nden elde edilen uydu görüntülerde Çin’in “Hami” adında 2. bir nükleer füze silo sahası inşa etme çalışmaları yürüttüğünün tespit edildiği kaydedildi. FAS, “Uydu görüntüleri, Çin’in 2. bir nükleer füze silo sahası inşa ettiğini ortaya koyuyor” ifadelerini kullandı.

Çin'in Gansu eyaletinde yer alan Yumen Nükleer Füze Silo Sahası’nın 380 kilometre kuzeybatısında yer alan Hami Nükleer Füze Silo Sahası’nın, ülkede son 2 ay içinde inşasına başlanılan 2. saha olduğunu belirten FAS, inşa halindeki Hami’nin yaklaşık 110 adet nükleer füze depolama ve fırlatma kapasitesine sahip olabileceğini kaydetti.

Ayrıca FAS tarafından yayınlanan bulgu ve rapor ABD’li yetkilileri de harekete geçirdi. ABD Savunma Bakanlığının stratejik caydırıcılıktan sorumlu bölümü olan ABD Stratejik Komutanlığı tarafından yapılan açıklamada, FAS’ın raporuna ilişkin endişeleri dile getirilerek, “Bu, kamunun 2 ay içinde 2. kez dünyanın karşı karşıya olduğu büyüyen tehdit ve onu çevreleyen gizlilik perdesi hakkında baştan beri söylediklerimizi keşfetmesidir” ifadelerine yer verildi.

28/07/2021 22:02
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: Çin, nükleer füze, silo alanı
MANŞETLER

HK DÜNYA

Paris’teki Arc de Triomphe anıtı sanat için kumaşa sarıldı

HK DÜNYA

Dünyanın her bir ucundaki kültürel ve doğal abideleri plastik kumaşlarla giydiren ünlü sanatçı Christo Vladimirov Javacheff'in ölümünün ardından son projesi yeğeni tarafından tamamlandı. Bu kez Paris'in simgelerinden Arc de Triomphe'i mavi kumaşla giydirildi. Ortaya çıkan görüntüler, sanat eleştirmenleri tarafından eleştirilerin hedefi olurken, sosyal medyada da anıtın son haliyle ilgili binlerce mesaj atıldı.

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.