Cinsel İsteği Arttıran Besinler!

ads
ads
22/06/2020

ads ads
Cinsel İsteği Arttıran Besinler!

"Vücudun ihtiyaç duyduğu besinleri tüketmek hem bedensel hem ruhsal sağlığı etkiliyor. Kış aylarında enerji düşüklüğü insanlarda yaygın olarak görülürken cinsel anlamda isteksizlik de görülebileceğini uzmanlar belirtiyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Duygu Yıldırım, haftada 2 kez balık tüketmenin dopamin salgısını arttırdığını ve cinsel isteği yükseltmeye yardımcı olduğunu belirtti."

Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu besin ögelerini karşılayan bir beslenme alışkanlığı edinmelisiniz. Çok çeşitli meyve ve sebzeler, kepekli tahıllar ve bol miktarda lif, zeytinyağı gibi sağlıklı yağlar, deniz ürünleri, fındık ve baklagilleri içeren Akdeniz diyeti ile ilgili çalışmaların cinsel hayatı iyileştirdiği bulunmuştur. Ayrıca, avokado, kuşkonmaz, fındık, deniz ürünleri ve meyve gibi yiyeceklerin çoğunun hem geleneksel tıp hem de bilimsel araştırmalarda daha iyi bir cinsel hayat ile ilişkisi saptanmıştır. Haftada 2 kez balık tüketmek dopamin salgısını arttırması sebebiyle libidoya yardımcı olur. Balık tüketmeyenler doktora danışarak Omega 3 desteği alabilirler.

Yapılan araştırmalar sonucu kadın ve erkek cinselliğine iyi gelen besinler

Erkeklere iyi gelen yiyecekler arasında incir, muz, kereviz (iktidarsızlığı önler), havyar, lahana, avokado, brokoli, karpuz, fesleğen, kırmızı et, çam fıstığı bulunuyor.Kadınlara iyi gelen yiyecekleri ise bitter çikolata, safran, çemen otu, elma, fesleğen, kırmızı et, acı biber olarak belirtebiliriz.

Çinko testesteron seviyelerini düzenler

Tarihin en ünlü afrodizyak kaynağı çinko içermesi sebebiyle istiridyedir. Her ne kadar Türkiye’de pek tüketilmese de aklınızın bir köşesinde bulunsun. Çinko içeren diğer yiyecekler ise kırmızı et, çam fıstığı, ıstakoz, nohut. İsteksizliğe neden olan faktörler arasında çoğu zaman depresyon ve stres bulunmaktadır. İlk olarak altta yatan nedeni çözmek gerekir fakat bunun yanında flavonoid içeren meyveler tüketmek de cinsel hazzı artıracaktır.

Flavonoid içeren yiyecekler; çilek, turunçgiller, üzüm, elma, acı biber, kakao ürünleri, yeşil çaydır. Nitratlar ise nitrik oksite dönüşebilirler. Nitrik oksit kan akışını ve damar genişliğini artırarak isteksizliği önlemek için faydalı olabilir. Pancar kan akışı için faydalı olabilecek nitratlar içerir. Muz ve çikolata magnezyum için verilebilecek en iyi örneklerden. Kilo probleminiz yoksa 1 adet orta boy muz ile iyi bir afrodizyak olan kakao ve balı birlikte tüketebilirsiniz.

Şekerden uzak durun, baharat kullanın

Şekerli yiyecekler vücudunuzdaki serotonin miktarını artırmaktadır. Yüksek serotonin düşük libidoyla ilişkilendirilmektedir. Trans yağların zararları saymakla bitmemekle birlikte burada da karşımıza çıkıyor ve cinsel hayatı olumsuz etkiliyor. Tükettiğiniz besinlerin içeriğinde trans yağ olup olmadığına dikkat ederek bilinçli tüketim yapabilirsiniz. Baharatlar da cinsel hayatı olumlu yönde etkileyen besinler arasında. Safran, tarçın, karanfil, muskat, kekik ve vanilya libidoyu artırarak, kan akışını hızlandırır, hormon seviyelerini artırır, nörotransmitter salgılanmasını tetikleyerek cinsel istek ve performansı olumlu yönde etkiler.

"İleri yaşta cinsel yaşam sorunları neler? 40 yaş üstü erkekler cinsel yaşamlarında nelere dikkat etmeli? Psikiyatrist/Psikoterapist Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney önerilerde bulundu."

1. Erkeklerde cinsel eylemde sertleşmede zaman zaman azalma olabilir. Ancak büyük bir kısmında; sigara ve alkol kullanmıyorsa, değişiklik fark edilmez.

2. Erkeklerin büyük bir kısmı cinsel aktif dönemlerin başlarında erken boşalma problemi ile karşı karşıyadır. Ancak yaşla birlikte erken boşalma sorunu ortadan kalkar ve alınan zevk miktarı artar.

3. Tek partnerli ilişkilerde partnerini daha iyi tanıdığı için cinsel ilişki daha zevkli bir hal alır.

4. Bu yaşlarda; orgazmdan sonra tekrar sertleşme için gereken süre uzamaktadır. Dolaysıyla bir gecede birden fazla birleşme yaşaması daha zor bir hal alır. Ancak bu süre 24 saati geçiyorsa bunun için bir tıbbi bir yardım almalıdır.

5. Yaşın ilerlemesi sonucu; sorumlulukların artışı ve stresli yaşantının artması, kişide cinsel isteksizlik oluşturabilir. Bu durumda psikolojik yardım almak iyi olabilir.

6. 40 yaş üstü oluşan bazı sağlık problemleri ve kullanılan ilaçlar cinsellikte sorunlara neden olabilmektedir. Bu durumu hekimiyle paylaşmalıdırlar.

7. Bir kısım erkekler; bu yaştan sonra farklı kişilerle cinsel deneyim yaşayarak, cinselliğini test etmek isterler. Ancak burada risk; yeni birisiyle cinsellikte olası bir cinsel sorun kişi için daha yıkıcı sorunlar oluşturabilir.

8. Günümüzde ne yazık ki bazı kişiler; herhangi bir hekime danışmadan, cinsel gücü ve sertleşmeyi artıran ilaçlar kullanmaktadırlar. Ancak; bu ilaçların başka organlara etkisi ve uzun kullanımda oluşabilecek yan etkiler konusunda fikir sahibi değillerdir. Mutlaka hekime başvurarak ilaç kullanılmalıdır.

22/06/2020 16:23
ad
Bu habere tepkiniz:
TAGS: Cinsel İstek, cinsel yaşam, sağlık, beslenme
MANŞETLER

HK YAŞAM

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.