Cinsel organda bile çıktı: Nanoplastikler endişe yaratıyor

Yapılan araştırmalar, nanoplastiklerin sağlığa olan tehlikelerini vurgulamaya devam ediyor.

ads ads ads ads
24/05/2024

ads
Cinsel organda bile çıktı: Nanoplastikler endişe yaratıyor

Geçen hafta Toxicological Sciences dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre mikroplastiklerin, cinsel organlar da dahil olmak üzere insan ve hayvan vücudunun çeşitli yerlerine girdiği tespit edildi. Bunun da hem erkek sperm kalitesi hem de doğurganlık açısından tehlikeli sonuçları bulunduğu kaydedildi. 

New Mexico Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi'nde toksikolog ve çalışmanın baş yazarı Dr. John Yu, NPR'ye "Mikroplastikler her yerde. İnsanlarda bu mikroplastiklerin miktarının belirlenmesi, potansiyel olumsuz etkilerini anlamanın ilk adımıdır" dedi.

Araştırmacılar, yaşları 16 ile 88 arasında değişen kişilerin kadavralarından ve kısırlaştırılmış 47 köpeğin testisinden örnekler topladı. 

Araştırmacılar insan testislerinde köpeklerin testislerinden bile daha fazla nanoplastik bulunduğunu buldu.

Toksikolog ve çalışmanın ortak yazarı Matthew Campen, CNN'e, "İnsan testislerindeki mikroplastik parçacıkları ve plastik türleri, köpeklerde bulunanlardan üç kat daha fazlaydı ve köpekler normalde yerden yemek yiyor. Yani bu araştırma gerçekten de kendi bedenlerimizin neye maruz kaldığına dair bir perspektif ortaya koyuyor." dedi.

TORBA VE AMBALAJ KALINTILARI YER ALIYORDU 

Araştırmacılar testislerdeki plastiği biyolojik dokuyu çözerek ölçtüler, bunların %75'inin plastik olduğu ortaya çıktı.

Plastik büyük oranda torba ve ambalaj gibi şeylerde bulunan ve genellikle PE olarak adlandırılan polietilenden yapılıyordu. Testislerde ayrıca PVC borular gibi inşaat malzemelerinde bulunan polivinil klorür veya PVC de bulundu. PVC kanserojen olarak sınıflandırılıyor.

Bilim insanları, nanoplastiklerin hücreleri ve organların dokularını istila ettiğinde hücresel süreçleri kesintiye uğratabileceğini ve üreme sistemini olumsuz yönde etkileyebileceklerini söylüyor.

Uzmanlar, nanoplastiklerin gerçek tehlikelerini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu ekledi.

24/05/2024 17:29
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: Cinsel organ, Nanoplastik
MANŞETLER

HK SAĞLIK

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.