HABER KIBRIS

Çocuğunuz için geç kalmayın!

ads
21/09/2018

ads
Çocuğunuz için geç kalmayın!

Çevremizde çok sık gördüğümüz ‘Kepçe Kulak' görünümünün, kişilerde psikolojik ve sosyalleşme sorunlarına neden olduğunu biliyor muydunuz? Bu problem özellikle de okul çağındaki çocuklarda daha ciddi travmalara yol açabiliyor. Konu ile ilgili ebeveynlere uyarılarda bulunan KBB ve Yüz Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu, "Çocuklarda kepçe kulak ameliyatının ertelenmesi ameliyat başarısını azaltırken, riskleri de artırıyor." dedi.

Kepçe kulak cerrahisi ile ilgili özel olarak bilimsel çalışmalar gerçekleştiren KBB ve Yüz Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu, "Toplum olarak belki de çocuklarımızın görsel kusurlarını hiç fark etmiyoruz. Ne yazık ki çocukların arkadaşları bu konuda aileler kadar anlayışlı değil. Kepçe kulak sorunu yaşayan birçok çocuk, okula başladığı ilk günden itibaren arkadaşları tarafından alay konusu haline geliyor ve psikolojik olarak örselenebiliyor.

 

Bu çocukların derslerde gösterdiği başarı azalırken, sosyal iletişimleri de ciddi ölçüde zarar görebiliyor. Hatta bilimsel çalışmaların sonucunda şunu da görüyoruz ki; bu sosyal baskılar nedeniyle çocuklar okuldan uzaklaşan ve kimseyle arkadaşlık etmek istemeyen bireyler haline geliyorlar." sözlerini ifade etti.

 

 

Her Çocuk Ailesi İçin Güzeldir Ama…

Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu, "Aileler, şekil bozukluğundan dolayı kendi içlerinde çeşitli problemler yaşayan çocuklara daha fazla kulak vermeli. Onların küçük de olsalar bir birey olduklarını ve bir takım görsel mutsuzlukları olabileceğini anlamalı, konu ile ilgili hislerini dinlemeli. Unutulmamalıdır ki, ‘estetik problemler' sadece gençlik ya da evlilik çağında olan kişilerin sorunları değildir. Estetik görünüm sosyal yaşam içinde bulunan her bireyin kaygısıdır. Her çocuk ailesi için çok güzeldir fakat bu çocukların estetik sorunlar yaşamadığı anlamına gelmez. Dolayısıyla ebeveynlerin duruma gerçekçi bakmaları, bu konuda çok dikkatli olmaları ve vakit kaybetmeden harekete geçmeleri gerekmektedir.

 

Küçük Yaşta Yapılan Ameliyat Büyük Avantaj Sağlıyor

"Kepçe kulak ameliyatını çocukluk çağında olmanın çok önemli avantajları var." diyen Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu," Bu avantajı lütfen çocuğunuzdan esirgemeyin. Eğer çocuğunuz kulaklarının şeklinden rahatsızlık ve üzüntü duyuyor, bu durumu kafasına takıyorsa, emin olun bu ameliyatı hayatının bir döneminde kesinlikle olacaktır. Ve bu ameliyat küçük yaşta bir çocukta daha başarılı sonuçlar vermektedir. Ameliyatın başarı oranı çocuğunuzun yaşıyla ters orantılı bir şekilde seyretmektedir. Bu nedenle çocuğunuzun mutsuz olduğunu fark ettiğiniz an, bu konuda tecrübeli bir doktorla detaylı bir konuşma yapmanız gerekmektedir." dedi.

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Çocuğunuz için geç kalmayın!, hbaer, kıbrıs,
MANŞETLER

HK SAĞLIK

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.